reklamı kapat

POPÜLER

BMW Vision iNEXT

Geleceğin amiral gemisi resmen sahnede; işte BMW Vision iNEXT [Video]

Kokpit bölümünde barındırdığı ilginç teknolojiyle dikkat çekecek olan BMW Vision iNEXTi önümüzdeki süreçte seri üretimde göreceğimiz bir konsept.

Önümüzdeki 7 yıllık zaman zarfı içerisinde elektrikli otomobil piyasasında en az 7 model ile bulunma planı içerisinde olan BMW için artık virajı alma vakti geldi. Elektrikli X3 ile ilk piyonunu oyuna sürmesinin ardından geçen süre içerisinde geçtiğimiz yıllarda tanıttığı konsept projeleri üretime yaklaştırmasını beklediğimiz marka, Vision iNEXT projesiyle yelpazesini de çeşitlendirecek. Geçtiğimiz günlerde ilk sızıntı görseleri üzerinden değerlendirmesini yapma fırsatına eriştiğimiz bu model, bahsetmekte olduğumuz felsefenin 2021 itibarıyla yola yansıyacak bir üyesi olacak. 5 metrenin üzerindeki uzunluğuyla bir anlamda markasının önümüzdeki yıllardaki amiral gemilerinden olma niteliği taşıyan Vision iNEXT, tasarım konusunda benimsenin çizgilerle ilgili de güzel bir ön görü fırsatı tanıyor bizlere. i3 ve i4’ün aksine seri üretim formuna taşındığında bir numara üzerinden isimlendirilme yapılmayacağı da açıklanan otomobilin teknik detaylarıyla ilgili kısımlarıyla şimdilik ön plana çıkartılmış değil.

Tasarımdan detaylar

Kısa süre önce değindiğimiz detaylara ana hatları üzerinden baktığımızda birkaç temel elementin ön planda olduğunu söyleyebiliyoruz. Seri üretim formuna geçerken büyük oranda revize göreceğini düşündüğümüz ultra ince bir ön far grubunun kullanıldığı Vision iNEXT, ebat olarak X7’yi akıllara getiren devasa bir böbrek ızgaraya sahip. Elektrikli modellerde gördüğümüz kapalı yapıda olan bu ızgara, i departmanın rengi konumunda olan mavinin çizgisiyle pekiştirilmiş şekilde yer almakta. 24 inç gibi aracın genel yekpare yapısını tamamlayan jant setine yer veren BMW tasarımcıları, bu setin tasarımını yine elektrikli modellerden alıştığımız gibi aerodinamik kriterler baz alarak geliştirmiş durumda. Arka tarafta hatların biraz daha kıvrıldığı ve spoiler-tampon gibi temel parçalarla tamamlandığını söyleyebiliriz. Stop tasarımında ise ön bölümde olduğu gibi net bir çizgi formu kullanılmakta.

İnteraktif kokpit teknolojisi

BMW Vision iNEXT’in asıl hikayesi olarak nitelendirebileceğimiz özelliği kesinlikle kokpitte bizleri karşılıyor. Burada interaktif parçalardan faydalanıldığını söyleyen BMW, kullanıcı ve kokpit bağlantısına yeni bir bakış açısı sunma arayışında. Hareket halinde araç dahilinde sunulan herhangi bir özelliğe ulaşmak için koltuk veya herhangi bir yüzeyden faydalanabilecek olan yolcular, bunu yaparken radyo veya navigasyon sistemini kontrol edebilecek. Tavana entegre edilen bir tür projektör ile içeriye yansıtılan görüntüler sayesinde pek çok farklı olayı takip etmek mümkün olacak gibi görünüyor. Bu özelliğin iNEXT projesinin seri üretimiyle yollara çıkacağını düşünenleri ise şimdilik bir hayal kırıklığı bekliyor. Nitekim resmi kaynaklar bu özelliğin net bir şekilde oturtularak kullanına sunulması için daha ileri bir tarihi ve modeli işaret ettiğini de sizlerle paylaşalım.

Bu ilginç noktanın dışında konseptin kokpit bölümünde temel parçalar üzerine oturtulmuş minimal bir bakış açısı mevcut. Otonom sürüş bazlı düşünülerek tasarlanan bu iç dünyada yatay olarak konumlandırılmış devasa bir ekran göze çarpıyor. Bu ekranı sadece fonksiyonel olarak yerleştirdiğini dile getiren BMW, seri üretim formunda daha realist bir kokpitin konumlandırılacağının da altını çiziyor. Orta konsoldaki ahşap kaplamasının altında gizlenmiş ve LED ışıklandırmalarla desteklenen bölümde ise araç içerisindeki bazı fonksiyonlara erişim anahtarı olarak değerlendirilmiş durumda. Katı yapılıların da dahil olduğu batarya üretim sürecini kendi bünyesinde yürüten BMW, gelecek planlamaları için geliştirdiği altyapı için 700 kilometre menzil hedefine sahip. Her ne kadar Vision iNEXT’in teknik özellikleriyle ilgili bir detay verilmese de, söz konusu bir amiral gemisi olduğu için çıtayı en yükseğe konumlandırma hakkımız da var. En azından şimdilik, öyle değil mi? İlk kez Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan konseptin üretim macerasına hep birlikte tanık olacağız.

Video #2

İç tasarım