reklamı kapat

POPÜLER

Merkez Uzak Doğu; 400 kilometre menzil sunacak BMW iX3’ün üretim planlaması yapıldı

Yaklaşık üç ay önce konsept formuyla tanıtımı gerçekleştirilen BMW iX3, markasının Uzak Doğu bazlı olarak gerçekleştirdiği oluşuma emanet.

BMW’nin uzun bir süredir sadece i3 ile götürdüğü elektrikli otomobil serüveni kendi içerisinde yeni bir sayfa açmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Kendi içerisinde batarya geliştirme sürecini de yürüterek tedarikçileri aradan çıkartmak isteyen marka, elektrikli X3 ile sınıfa SUV bölümünden giriş yapacak. Geçtiğimiz nisan ayı içerisinde Pekin’de tanıtımı yapılan model, bu zamana kadar tanıtımı yapılan pek çok elektrikli aracın önüne geçmeyi başardı. Tek seferde kat edebildiği 400 kilometrenin yanı sıra, sahip olduğu teknoloji sayesinde 30 dakikada tamamen dolu batarya seviyesine erişilebiliyor olması ciddi anlamda ilgi çekti. O dönem yapılan tanıtımda seri üretim bandı için 2020 yılını işaret eden BMW, üretimin yapılacağı yer konusundaki soru işaretlerini de bugün itibarıyla kaldırdı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Premium markaların Uzak Doğu’ya kayışı

Markanın resmi kaynaklarından yapılan açıklama doğrultusunda iX3‘ün üretim sürecinin Çin‘de gerçekleştirileceğini görüyoruz. Ülkenin en büyük şehirlerinden birisi olan Shenyang‘daki tesiste yürütülecek olan süreç, tek kaynak üzerinden tüm dünyaya aktarılacak. Bu da iX3’ün Türkiye’ye gelecek modelinin de Avustralya’ya gidecek modelinin de Çin’de üretileceği ve herhangi bir işçilik farkı olmayacağı anlamına geliyor. Bölgedeki üretim faaliyetlerinin kontrol edilebilmesi adına “BMW Brilliance Automotive” adında içerisinde yerel isimlerinde olduğu bir oluşumu devreye soka Alman marka bir yıl içerisinde 500.000 adedin üzerinde araç talebini buradan sağlıyor. Bu oluşum, işin içerisine elektrikli modellerin de girmesiyle birlikte araçlarda kullanılacak bataryalarla ilgili de önemli bir süreç yürütecek. Volvo’nun S90 modelini de Çin’de ürettiğini hatıladığımızda, premium üreticilerin Uzak Doğu’ya olan tesis bazlı ilgilerinin önümüzdeki yıllarda artış gösterebileceği de göz önünde bulundurulabilir.