POPÜLER

Yeni BMW iX3
BMW
Türkiye'nin şarj istasyonu sayısı artıyor; Karşınızda Shell Recharge

Yeni BMW iX3: Tamamen Elektrikli İlk “X” Modeli Yola Çıkmaya Hazır

BMW’nin tamamen elektrikli SAV (Spor Aktivite Aracı) otomobili Yeni BMW iX3, Nisan ayından itibaren Türkiye’de yollarla buluşuyor.

BMW X ailesinin tamamen elektrikli ilk modeli olan Yeni BMW iX3, BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki en yeni temsilcisi olarak dikkat çekiyor. Tamamen elektrikli Yeni BMW iX3 emisyon içermeyen yepyeni bir sürüş keyfinin habercisi. İki dünyanın en iyilerini bir araya getiren tamamen elektrikli ilk BMW SAV modelinde BMW X3’ün sürüş dinamikleri ve üstün kalitesi ile beşinci nesil BMW eDrive teknolojisinin yüksek performansı ve verimliliği bir araya geliyor. Tam şarjla WLTP kriterlerine göre 459 kilometre menzil sunan ve 18,6 kWsa / 100 km‘den başlayan elektrik tüketimine sahip Yeni BMW iX3 çıtayı oldukça yukarı taşıyor. Tamamen elektrikli Yeni BMW iX3; geleceği bize bugünden gösteren, heyecan verici bir pencere açıyor.

BMW

Yeni BMX iX3 dış tasarım

Yeni BMW iX3’ün sade ve güçlü çizgileri otomobilin modern görünümüne katkıda bulunurken, BMW “i” detayları ise markanın tamamen elektrikli ilk SAV’ı olmasının ayrıcalığını vurguluyor. BMW i’ye özel Böbrek Izgaraları’nın kafese benzer yapısı ve yatay olarak düzenlenen parçaları, büyüleyici ön tasarımda dikkatleri çekiyor. Ayrıca, 20 inçlik aerodinamik jantlar, BMW i Mavi rengindeki difüzör ve diğer ek parçalar ise özel tasarım dilinin tutarlı bir şekilde arka bölüme de aktarılmasına olanak sağlıyor.


BMW i logolu parlak krom havalandırma detayı ile elektrikli otomobil farkını estetik bir şekilde yansıtıyor. BMW i Mavi dekoratif süslemeli yan marşpiyelerle ise her açıdan ayırt edilebilir premium görünümünü tamamlanıyor. Elektrik teknolojisiyle beraber ortadan kalkan egzoz çıkışlarının yerine eklenen mavi difüzör uçları, anın ve ötesinin sürdürülebilir ruhunu yansıtıyor. Yeniden tasarlanmış, neredeyse tamamen kapalı böbrek ızgarası, mavi vurgularıyla yollarda Yeni BMW iX3’ü fark edilir kılıyor.

Adaptif LED farlar, Impressive paketin yüksek seviyeli donanım içeriğiyle birlikte standart olarak sunuluyor. Dikey hava girişleriyle desteklenen ön tampon, özel BMW i tasarımıyla göz alıyor. BMW i tasarım ile yeniden şekillenen arka tampon ise onu takip ettiği BMW X3’ten oldukça farklılaştırıyor. Aerodinamik açıdan optimize edilmiş 20 inçlik jantlar, Yeni BMW iX3’ün dinamik görüntüsünün ötesinde verimliliğine de katkı sağlıyor.

Yeni BMX iX3 iç tasarım

Kabindeki BMW i kapı eşik kaplamaları gibi bağımsız detaylar ve standart olarak sunulan ön ayarlı BMW i mavi ortam aydınlatması, Yeni BMW iX3’e modern ve şık bir atmosfer oluşturuyor. Konsolun merkezinde yer alan BMW iX3 ambleminin yanı sıra, Kontrol Ekranındaki göstergeler ve kadranlar, modelin özel ve benzersiz görünümüne vurgu yapıyor. 40:20:40 oranında katlanabilen koltuklar sayesinde BMW X3 ile aynı ferahlıkta bir iç mekan sunan Yeni BMW iX3’ün, oldukça kapsamlı standart donanım setiyle seçkin ve konforlu hissiyatı sonuna kadar yaşatıyor.


Otomobildeki 1.560 litrelik geniş bagaj hacmi, ortam aydınlatması, 3-Bölgeli Otomatik Klima, Panoramik Cam Tavan ve daha birçok iç tasarım noktasıyla eşsiz seviyede rahat ve havadar bir kullanım için tüm gereksinimleri karşılıyor. Yine Yeni BMW iX3’te standart olarak sunulan ve sofistike özellikler taşıyan BMW Live Cockpit Professional ile birleşen BMW Head-Up Display, sürücüler için performans ve şıklığı bir araya getiriyor.

Standart olarak sunulan Otomatik Bagaj Kapağı donanımına ek olarak yine standart olarak gelen Konfor Erişim Sistemi, 1.560 litrelik geniş bagaj alanına kolayca ulaşılmasına olanak tanıyor. Standart Panoramik Cam Tavan ise Yeni BMW iX3’e havadar ve geniş bir alan duygusu sağlıyor ve böylece içerde geçen zamandan alınan keyfi artırıyor.

459 kilometre (WLTP) elektrikli menzil ve saf sürüş dinamikleri

BMW’nin, yüksek sürüş performansını beşinci nesil BMW eDrive teknolojisiyle birleştiren tamamen elektrikli Yeni BMW iX3, tam şarjla WLTP kriterlerine göre 459 kilometre, NEDC kriterlerine göre 520 kilometre menzil sunuyor. BMW iX3, 400 Voltluk 80kWh brüt (74 kwh net) bataryası ile bir önceki BMW Group BEV modellerine göre hücre başına en az yüzde 20 daha yoğun enerji sağlıyor. Otomobil için 8 yıl 100.000 km’ye kadar batarya garantisi sunuluyor. BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki ilk SAV modeli olan Yeni iX3, 286 bg maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork üreterek 6.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor.

Yeni BMW iX3 modelinde beşinci nesil eDrive teknolojisi ile optimize edilen yürüyen aksam, üst düzey kullanım rahatlığı sağlıyor. BMW’nin elektrikli sürüş karakteri olan eDrive; vites değiştirme duraksamalarını ortadan kaldırıyor, kalkıştan itibaren hızlı ve sürekli güç aktarımı  en yüksek verimlilikte özel bir sürüş keyfi sunuyor.

Türkiye'nin şarj istasyonu sayısı artıyor; Karşınızda Shell Recharge

Bu altyapı ayrıca tamamen sessiz ve sıfır emisyonla çalışabilen doğa dostu bir teknolojiye sahip. Elektrik motoru, güç elektroniği, şarj teknolojisi ve yüksek voltajlı batarya ünitesi tamamen kendi bünyesinde geliştirilen Yeni BMW iX3’ün, takip ettiği BMW Group BEV modellerine göre yüzde 20’lik artış gösteren güç yoğunluğu, onu diğerlerinden ayırarak teknoloji öncüsü yapıyor.

Yeni BMW iX3, modele özgü arka aks traversine yerleştirilen bir senkron motora da sahip. Nadir element kullanılmadan üretilen bu kompakt elektrik motor, daha ağır bir asenkron motordan (endüksiyon motoru) çok daha verimli görev yapıyor. 18,6 kWh / 100 km ve 17,5 kWh / 100 km (WLTP / NEDC) ile Yeni BMW iX3 şu anda kendi sınıfındaki en düşük seviyedeki güç tüketimini sağlayan elektrikli otomobil konumunda bulunuyor.

Yeni BMW iX3, adaptif süspansiyon sistemi üzerine kuruluyor. Adaptif süspansiyon amortisör karakterinin herhangi bir sürüş durumuna uyarlanabilmesini mümkün kulan lastik konforu ve sürüş dinamiklerini artırıyor. Standart COMFORT ayarı üst seviyede sürüş konforu sunuyor.

Adaptif Geri Kazanım

Yeni BMW iX3, yüksek enerji geri kazanımı ve sürüş konforu arasında yeni bir denge sağlıyor. Geliştirilen Yapay Zeka (AI) teknolojisi sayesinde, çevresel faktörlere geri kazanım veya yelkenleme arasında en doğru kararı kendiliğinden alıyor. Otomobilde hız düşürme gereksinimlerinin yüzde 90’ını fren müdahalesine ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebiliyor.

Aynı zamanda üst düzey WLTP tüketim ve menzil değerleri için gerekli enerjinin yüzde 25’i adaptif geri kazanım sayesinde tasarruf edilen enerjiden kazanılabiliyor. Kontrol ekranından dört farklı seviyeden biri seçilerek geri kazanım modu ayarlanabileceği gibi, vites üzerindeki “B” modu aracılığıyla da maksimum geri kazanım karakteristiğine geçilebiliyor.

150 KW’a kadar yüksek güçlü şarj

Yeni BMW iX3, hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikada yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşabiliyor. BMW iX3’ün bataryası 150 KW gücündeki ortak şarj istasyonlarında yalnızca 34 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Anlaşmalı kurulum servisi tarafından istediğiniz lokasyona monte edilebilen BMW i Wallbox ile de şarj süresinden önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. BMW i Wallbox ile şarj 7.5 saat sürüyor.

Yeni BMX iX3’ün hakim sürüş asistan sistemleri

Yeni iX3’teki standart özellik olarak sunulan Dur & Kalk İşlevli Aktif Cruise Control fonksiyonuna sahip Profesyonel Sürüş Asistanı gibi en son nesil akıllı sürüş asistan sistemleri, birçok kritik ve sıkışık trafik durumlarda konfor ve maksimum seviyede güvenlik sunuyor.

Aynı zamanda Geri Sürüş Asistanı fonksiyonunu içeren Park Asistanı Plus sistemi, park etmeyi ve manevra yapmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Dar sokaklarda ya da benzeri sürüş koşullarında rahat ve güvenli bir şekilde geri gitmeyi sağlayan Geri Sürüş Asistanı da sunulanlar arasında yer alıyor.

Akustik Sesler

BMW, Yeni BMW iX3 ile yeniliklerine bir yenisini daha ekliyor. BMW elektrikli otomobilleri çağımızın en iyi bestecilerinden Hans Zimmer’in özel olarak hazırladığı sesler ile donatılıyor. Yeni BMW iX3’ün elektrikli motorunun çeşitli modları kendilerine özgü farklı seslere sahip. Başlat / Durdur düğmesinin kullanılması bile gerçek bir akustik geri bildirimle sonuçlanırken, Harman Kardon ses sistemi ile birlikte özel olarak geliştirilmiş BMW IconicSounds Electric sistemi gaz pedalı konumuna ve sürüş moduna (Spor veya Konfor) bağlı olarak etkileyici bir ses ortamı sağlıyor. EcoPro modunda ise, otomobil ek akustik efektler olmadan neredeyse tamamen sessiz hareket ediyor.

Yeni BMX iX3 ile daha Fazla “Seçim Gücü”

Yeni BMW iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyen BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, markanın benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk model olma özelliğini de taşıyor.

Dünya çapında kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam eden BMW, “Seçim Gücü” olarak adlandırdığı yaklaşımla küresel CO2 emisyonunu azaltma yolundaki hedeflerine bir adım daha yaklaşıyor.


* Detaylı bilgi için BMW.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yeni BMW iX3 video