reklamı kapat

POPÜLER

Jawbone

Jawbone giyilebilir cihaz piyasasından çekilmeye hazırlanıyor

Bir zamanlar UP serisi akıllı bileklikleriyle adından sıkça söz ettirse de son yıllarda zor dönemlerden geçen Jawbone’un pazardan çekileceği uzun süredir iddia ediliyordu. Gelen son haberler ise bu iddiaların gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor. 

TechCrunch’un aktardığına göre Jawbone, son tüketici için geliştirdiği bileklikleri tamamen bırakıyor. Finansal sıkıntılar yaşayan şirket, Fitbit, Samsung ve Apple gibi bu alandaki dev isimlerle rekabet etmekte zorlanıyor. Bu nedenle rekabetin daha az olduğu ve kar marjının daha yüksek olduğu sağlık alanına yönelmeyi amaçlıyor. Ancak söylenenlere bakılırsa dönüşüm süreci de  biraz sancılı geçiyor.  Bu süreç için yaklaşık 951 milyon dolar yatırım alan Jawbone’un bu paranın büyük bir kısmını harcadığı ve halen istediği şeylerin birçoğunu gerçekleştiremediği ifade ediliyor. Bu da şirketin daha fazla yatırıma ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor.

Jawbone sağlık alanına geçiş yapıp yapmayacağıyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil. Ayrıca ürünler de halen site üzerinden satılmaya devam ediyor. Ancak şirketin uzun yıllardır yeni bir akıllı cihaz tanıtmamış olması, böyle bir karar verileceği ihtimalini güçlendiriyor. Fitbit’in bir ara satın almayı denediği ancak alamadığı Jawbone klinik cihazları alanında istediğini alabilecek mi yoksa Fitbit’in satın alım teklifini geri çevirmenin pişmanlığını mı yaşacak bunu hep birlikte göreceğiz.