reklamı kapat

POPÜLER

Jawbone

Jawbone tamamen piyasadan çekiliyor

Bir zamanlar akıllı bileklik tarafında kendisine hatrı sayılır bir yer edinmesi başaran ve şık tasarımlı cihazlarıyla moda tutkunlarını da kendisine çeken Jawbone, son zamanlarda zorlu bir dönemden geçiyor. Akıllı bileklik alanında Fitbit’in daha iddialı konuma gelmesi ve genel anlamda akıllı bileklikten ziyade akıllı saatlerin daha fazla göz önünde olması Jawbone’u sıkıntıya sokmuş durumda. Uzun süredir yeni bir cihaz çıkarmayan şirket, var olan cihazlarına da fazla destek vermemesi nedeniyle eleştiriliyor. Gelen bilgilere göre uzun bir süredir piyasada tutunma mücadelesi veren Jawbone için yolun sonu göründü.

Advertisement

Aslında Jawbone’un akıllı bileklik piyasasından elini eteğini çekeceği uzun bir süredir söyleniyordu. Hatta geçen yıl çıkan haberlerde şirketin farklı alanlara yöneleceği söylenmişti. Fakat Jawbone konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları yalanlanmış ve yeni teknolojileri kullanıcılara sunmak için çok heyecanlı olduklarını ifade etmişti. Görünüşe göre planlarda “küçük” bir değişiklik yapıldı ve Jawbone bu kez gerçekten de piyasadan çekiliyor.

İddialara göre Jawbone, sağlık odaklı bazı donanım ve yazılımlar üretmeye devam edecek. Ancak son kullanıcıya ulaşacak cihazların gelmeyeceği düşünülüyor. Piyasa değeri 3 milyar doları bulan şirkete yapılan toplam yatırımın miktarı ise 900 milyon dolar. Eğer Jawbone gerçekten bittiyse yatırımcıları zor bir dönem bekliyor. Konuyla ilgili şirketin kısa süre içerisinde açıklama yapması bekleniyor.