reklamı kapat

POPÜLER

Uyku, yemek, hareket ve egzersiz takibi yapan bileklik: Jawbone Up

Bluetooth kulaklıklarıyla tanınan Jawbone firması, haziran ayında yayınladığı fotoğraflarla yediklerinizi, uyku düzeninizi ve egzersiz programınızı takip eden Up adlı bir bileklik tanıtmıştı. Birçok renk alternatifine sahip bu bilekliğin nasıl çalıştığı, ne zaman piyasada olacağı ve fiyatı o zaman için belli değildi. Jawbone yeni bir açıklama yaptı ve tüm belirsizlikleri ortadan kaldırdı.
Jawbone Up
İnsanların daha sağlıklı bir hayat sürmesini amaçlayan bir aksesuar olan Up, attığınız adım sayısının, yürüdüğünüz veya koştuğunuz mesafenin, yediğiniz yemeğin (iPhone kamerasıyla çektiğiniz fotoğraflar sayesinde aldığınız kaloriyi de hesaplayabiliyor), onu nerede yediğinizin (GPS vasıtasıyla), yedikten sonra nasıl hissetiğinizin ve uyurkenki hareketlerinizin takibini yapıyor. Bunların birçoğu da hareket kontrollü Jawbone Era Bluetooth kulaklıkta da kullanılan Fullpower-MotionX hareket algılama motoru sayesinde mümkün oluyor. Bu motor, bileklik bileğinizde uyuduğunuz zamanlarda da aktif olarak çalışıyor. Yaptığınız her hareket, her dönüş kaydediliyor. Bu sayede, örneğin sabah 07:30’a alarm kurduğunuzda, Up, hareket algılayıcıları vasıtasıyla REM uykusunda olmadığınız bir anı kolluyor ve uykudan uyanmanın daha kolay olduğu bir anda (alarmdan birkaç dakika önce yatakta hareket ettiğiniz bir anda) hafif bir titreşimle sizi uyandırıyor. Bu sayede derin uykunuz kesilmemiş olduğu için güne çok daha keyifle başlıyorsunuz.
Jawbone Up
Silikonla kaplı Up’ın içinde 80 dakikalık şarjla 10 gün çalışabilen lityum-iyon polimer pil bulunuyor. Dahili titreşim motoru alarm ve hatırlatmalarda devreye giriyor; hareket sensörü ise tüm hareketlerinizin yanı sıra hareketsiz kaldığınız zamanların da kaydını tutuyor. Bilekliğin bir ucundaki 3,5 mm’lik çıkış, Up’ı doğrudan iPhone / iPod touch’a veya USB adaptörü ile bilgisayara bağlamaya yarıyor.
Jawbone Up
Jawbone Up şu an için yalnızca iOS’e özel. Kullanmak için de herhangi bir bilgisayara ihtiyaç yok. Bilekliğin kaydettiği tüm veriler iOS uygulaması üzerinden takip ve kontrol ediliyor yani herhangi bir web arayüzü yok. Cihaz, yalnızca şarj etmek amacıyla USB bağlantı noktasından bilgisayara bağlanıyor.

Up’ın iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S uyumlu uygulaması App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. 99,99 dolarlık bir fiyata sahip olacak bilekliğin Amerika için piyasaya çıkış tarihi 6 Kasım olarak görünüyor. 17’sinden itibaren ise başta İngiltere olmak üzere diğer ülkelerde de satışa sunulması bekleniyor.