reklamı kapat

POPÜLER

mobil ödeme biyometrik avuç içi

Japon şirketten mobil ödeme sürecine yeni biyometrik unsur

Günümüz mobil ödeme sürecinde parmak izi, yüz tanıma ve retina tarama gibi farklı biyometrik sistemler kullanılıyor. Japon şirket JCB ise bu alana geliştmekte olan avuç içi tarama ile dahil oluyor.

Bu alanda ilk çalışan isim olmayan kredi kartı şirketi JCB, farkını süreci sadece akıllı telefonlara indirgeyerek koyuyor. Yani geliştirilen sistem sayesinde sadece akıllı telefon kamerasıyla tarama gerçekleştirilebiliyor. Özel bir uygulaması bulunan sistem, kişilerin avuç içlerini tarayarak bunu mobil ödeme sürecine dahil ediyor. Bu sayede alışveriş sonrasında sadece avuç içinizi göstererek ödeme yapabiliyorsunuz. Bu sistemle kişilerin kredi kartı taşımasını bitirmek isteyen şirket, söylendiği kadarıyla kişileri avuç içindeki damarların dağılımıyla ayırt ediyor. Bu sistem başta güvensiz gelebilir ancak yapılan açıklamaya göre sistem sadece 100 milyarda bir hata yapıyor. Bu hata da sistemi açmıyor bunun yerine kişi tanınamadı diye hata veriyor. Ayrıca bu sistemde yanınızda sürekli akıllı telefon olmasına da gerek duyulmuyor. Alışveriş merkezinde sistem kuruluysa ödeme için avucunuzun içi yeterli oluyor. Bu gerçekten büyük kolaylık anlamına geliyor.

Mobil ödeme sistemlerini geleceğinde biyometrik sistemler var

Google ile Apple gibi şirketlerin de katkısıyla artık kredi kartlarını yerini akıllı telefonlar alıyor. Süreçte paroladan daha güvenli sayılan biyometrik sistemlerin kullanılması ise oldukça güzel görünüyor. Bu sistem üzerinden çalışmaya devam edeceğini belirtem JCB, süreçte öncü olmak istiyor.