reklamı kapat

POPÜLER

Samsung avuç içi parola sistemi
Samsung avuç içi parola sistemi
Samsung avuç içi parola sistemi

Samsung, parolaları avuç içinde saklamak istiyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlarında türlü biyometrik güvenlik sistemi kullanıyor. Şirketin patentini aldığı yeni bir sistem ise parola güvenliğini çok ilginç bir seviyeye çıkartıyor.

Advertisement

SamMobile’da yer alan habere göre Samsung, parolalarınızı avucunuzun içerisine getirmek istiyor. Bunun için detaylı bir patent alan şirket, parolaları avuç içerisindeki çizgilerle eşleştirmeyi hedefliyor. Burada amaç tüm parolalarınızı saklamaktan çok hatırlamak olarak görünüyor. Süreç akıllı telefonların kameralarıyla avuç içinin fotoğrafını çekmekle başlıyor. Sistem daha sonra el çizgilerinizi belirleyerek buna gireceğiniz parolayı entegre ediyor. Ancak burada parola açıkça görünmüyor. Örneğin “ABHL” şeklindeki bir parola, avucun içerisindeki çizgilerin yanında dağınık şekilde görünüyor. Kişilerin bu harflere bakarak parolasını hatırlaması amaçlanırken, bu parolayı başkasının anlaması çok kolay görünmüyor. Bu da bir güvenlik önlemi anlamına geliyor.

Samsung bu sistemi gerçekten kullanır mı?

Şu an akıllı telefonlarında parmak izi okuma, yüz tanıma ve iris tarama gibi sistemler kullanan şirket, evet bu sistemi de aktif olarak kullanabilir. Avuç içi temelinde çalışan bir parola uygulaması yapabileceği tahmin edilen Samsung, bu sitemi belirli uygulamaların “parolamı unuttum” kısmına da entegre edebilir. Bu sistem için tam 42 sayfa patent detayı bildiren teknoloji devi, son dönemde gördüğümüz en ilginç yöntemlerden birisine imza atmış görünüyor.