reklamı kapat

POPÜLER

Apple Passkeys

Apple, “Passkeys ” ile parolaları hayatımızdan çıkarıyor

Teknoloji devi Apple, WWDC21 kapsamında önemli bir duyuru daha yaptı. Firma Passkeys ile çok kullanışlı bir parola deneyimi sunacak.

Parolalar / şifreler hayatımızı sarmış durumda. Şu an hemen herkesin en az 20’den fazla hesap için tuttuğu giriş bilgisi bulunuyor. Bunları depolamak için uzun süredir özel uygulamalar dahi kullanmak zorunda kalıyoruz.

İşte bu durum gelecekte ortadan kalkabilir. Çünkü Apple, Passkeys ile parolaların yerini Face ID yüz tanıma ve Touch ID parmak izi tanıma sistemleriyle değiştirecek.

Sistem şöyle çalışacak. Passkeys teknolojisine sahip bir site ya da uygulamaya abone olurken siz sadece bir kullanıcı adı seçeceksiniz. Parola olaraksa sizin adınıza özel bir parola belirlenecek ve bu parola biyometrik Face ID ya da Touch ID veriniz ile eşleştirilecek.

Siz daha sonra girişte sadece kullanıcı adınızı yazacak ve Face ID ya da Touch ID kullanarak saniyeler içerisinde sisteme giriş yapacaksınız. Bu gerçekten çok kullanışlı görünüyor ve parola yazma / hatırlama derdini ortadan kaldırıyor.

Tüm süreç tahmin edebileceğiniz üzere uçtan uca şifreli ve güvenli şekilde işliyor. Altyapı iCloud üzerinden tüm Apple cihazlar arasında senkronize edilmiş şekilde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Passkeys kağıt üzerinde harika duruyor

Yıl sonunda herkes için kullanıma sunulacak servis, eğer beklendiği gibi geniş bir kullanım görürse çok dikkat çekecek gibi görünüyor.

Bu sistem Face ID ya da Touch ID üzerinden tahmin edebileceğiniz üzere sadece Apple cihazlarda çalışacak. Apple’a göre Passkeys pazardaki en güvenli seçenek konumunda yer alıyor ve iki adımlı doğrulama sürecine olan ihtiyacı da bitiriyor.

Biliyorsunuz iki adımlı doğrulama sistemleri de hack’lenebilir. Kötü niyetli kişiler güvenlik kodlarını kendilerine yönlendirebiliyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept