reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan kan şekerini ölçebilen akıllı kontakt lens projesi

Google tarafından biyo uyumlu olduğu belirtilen akıllı kontakt lens üzerinde, oldukça minik bir kablosuz çip ve glukoz sensörü bulunuyor. Bu sayede kullanıcısının kan şekerini her saniye ölçebilecek olan kontakt lense LED uyarı sisteminin de dahil edilebilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Şu an için prototip testleri devam eden projenin hayata geçebilmesi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile görüşmelerin sürdüğü yine yapılan açıklama içinde yer alıyor.

google-x-2

Bilindiği üzere, diyabet hastalarının belirli aralıklarla kan şekerlerini ölçerek kontrol altında tutmaları gerekiyor. Google’ın bu projesi ile kan şekeri ölçümleri iğne veya diğer araçlar olmaksızın yapılabiliyor. Google, proje için yalnız çalışmayı düşünmediğini ve bu alanda uzman ekiplerle teknolojisini paylaşarak geliştirebileceğini belirterek insanlığın diyabetle olan savaşında önemli bir adım atmak istediğini de duyuruyor.

Diğer bir açıdan ise proje, bu alandaki gelişmeleri yakından takip edenler için pek de yeni bir özellik taşımıyor. Zira 2011 yılında Microsoft’un araştırma birimi ile University of Washington’dan araştırmacılar, Google’ın projesinin neredeyse aynısı bir proje üzerinde çalıştıklarını duyurmuşlardı.