reklamı kapat

POPÜLER

kontakt lens

Zoom özelliğine sahip akıllı”kontakt lens”

Lensiniz gözünüzü iki kez kırptığınızda zoom özelliği kazansa nasıl olurdu? Kulağa bilim kurgu eserinden bir cümle gibi gelse de bu bir kontakt lens ile gerçek oldu.

Gözlerinizi iki kez kapatıp açtığınızda yakınlaştırılmış bir çevre ile etrafı görseydiniz oldukça şaşırtıcı bir deneyim olurdu. Burada aklınıza Black Mirror sahnesi gibi bir görüntü gelmesin ama oradaki teknolojiye yakın bir kontakt lens oluşturuldu. Bu kapsamda birçok insanın hayatını kolaylaştıran lensler önemli ve ilginç bir özelliğe kavuşmuş oluyor. Kaliforniya’da bulunan  San Diego Üniversitesi’ndeki bilim insanları, “kontakt lensler”i akıllandırmanın bir yolunu buldu. Bu lens göz hareketleriyle kontrol edilen bir lens olarak karşımıza çıkıyor. Araştırma ekibindeki bilim insanları en basit tabiri ile gözler belirli hareketler yaptığında (yukarı, aşağı, sol, sağ ya da göz kırpma hareketi) elektriksel sinyalleri ölçen ve hesaplayan yumuşak bir biyomimetik yani biyotaklit mercek oluştuklarını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllanan kontakt lens ilerleyen yıllarda robot kontrolünde kullanılabilir

Bu kontakt lens üretilen sinyallere bağlı olarak odak uzunluğunu değiştirebildiği için zoom özelliği ile zenginleştirilmiş oldu. Bu nedenle lens tam anlamıyla göz açıp kapayıncaya kadar zoom yapabiliyor. Lens kullanıcının görüp görmemesine bakmaksızın etkili şekilde çalışıyor. Lensin zoom yeteneğinin tamamen yakaladığı sinyal ve elektrik ile alakalı olduğu söyleniyor.

Bilim insanları, bir gün bunun yalnızca gözler kullanılarak kontrol edilebilecek bir protez göz veya kamera oluşturmaya yardımcı olacağını umuyor. Bu teknolojinin robotların kontrolünde de kullanılabileceğinin hedeflendiğini söyleyen bilim insanlarının bu buluşu devrim niteliğinde olabilir. Zira bu tarz biyoteknolojik olaylar ilerleyen yıllar için oldukça önemli sonuçları doğurabilir.

İlginizi çekebilir

Yakın görme bozukluğu için hazırlanan özel gözlük