reklamı kapat

POPÜLER

yakın görme bozukluğu Presbiyopi

Yakın görme bozukluğu için hazırlanan özel gözlük [Video]

Yakın görme bozukluğu olarak nitelendirilen ve belli bir yaştan sonra görülen Presbiyopi için umut verici bir gözlük tasarlandı.

Göz sorunları hemen her insanda kendisi gösteriyor. Günümüz dijital dünyasında gözlerin bozulmasını engellemek için yapabileceğimiz çok fazla bir şey bulunmuyor. Ancak neyseki bilim dünyası gelişiyor. İşte bu noktada karşımıza Stanford Üniversitesi araştırmacıları ve geliştirdikleri yeni sistem çıkıyor. Şimdilik görebileceğiniz üzere prototip aşamasında olan bu gözlük, bünyesinde bir göz takip sistemi, derinlik kamerası ve netlik değişimine izin veren motorlu optik donanımı barındırıyor. Gerçek gözden ilham alınarak hazırlanan altyapı, mevcut çözümlerden çok daha gelişmiş bir seçenek oluşturuyor ve baktığınız yere otomatik olarak netleme yapabiliyor. Neye baktığınızı iyi şekilde belirleyebilen sistem, bu sayede yakını ya da uzağı normal olarak sorunsuz şekilde görmenize imkan tanıyor. Otomatik netleme süreci hızlı çalışan sistemin, deneyenler tarafından oldukça efektif bulunduğu paylaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakın görme bozukluğu için hazırlanan gözlük hemen satışa çıkmayacak

Firma ürün üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şu an birçok VR / AR başlıktan daha büyük olan gözlük, gelecek için gerçekten büyük bir önem arz ediyor. Milyarlarca insanın hayatını kolaylaştıracak gözlüğün özellikle boyutu ve hafifliğini çözmek için birçok denemenin yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Burada daha 2-3 yılın olduğu belirtiliyor.