reklamı kapat

POPÜLER

FDA kontak lens

Işığa göre kararabilen devrimsel “kontak lens” için kilit gelişme

Geçtiğimiz günlerde sizlerle gün ışığında koyulaşan kapalı ortamda ise rengi açılan çok özel bir kontak lens modelinin haberini paylaşmıştık. İşte bu ürünün gerçeğe dönüşmesi için önemli bir gelişme yaşandı.

Kısa süre önce bir duyuru yapan Johnson & Johnson Vision şirketi, hatırlarsınız ışığa göre kararabilen kontak lens geliştirdiğini açıkladı. Bunun için Transitions Optical şirketiyle ortaklık kuran firma, ürünün resmi çıkışı için gereken en büyük gerekliliği de sağladı. Kısa süre önce FDA yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi‘nden onay almayı başaran lens, kendini gerçek anlamda kanıtlamış oldu. 10 yılı aşkın bir geliştirme sürecinden bahsedilen ve FDA onayına uzun süre önce sunulan lens, kullanıcıları çok memnun edecek gibi duruyor. “Acuvue Oasys with Transitions” şeklinde tanıtılan bu yeni kontak lens, görüş bozukluğunu düzeltme yanında ışığa da tepki veriyor. Fotokromik camlı gözlükler gibi bu yeni lens gün ışığında koyulaşıyor, kapalı ortamda ise açılarak büyük bir konfor sunuyor. Işık değişimlerine çok hızlı ayak uydurduğu belirtilen ürün, aynı zamanda mavi ışığı ve UV ışınlarını da filtreliyor. Bu da göz için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FDA onayı ile kontak lens modelinin önün açıldı

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacağı belirtilen bu yeni nesil lensin halen kaça satılacağı bilinmiyor. Güneş gözlüğünün yerini alma gibi bir hedefi olmayan ürün, yeni bir devri başlatıyor.

İlgili Video

Google’dan çok önemli araştırma