reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA TESS
SpaceX NASA TESS

SpaceX’den NASA’nın yeni “gezegen avcısı” uydusuyla önemli başarı [Video]

Elon Musk‘ın yaptıklarıyla gündemden düşmeyen uzay şirketi SpaceX, dün akşam saatlerinde tarihi bir başarıya daha imza attı. NASA’nın yeni “gezegen avcısı” uydusu TESS, yaşanan üç günlük gecikmenin ardından başarıyla fırlatıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘ın güneş sistemi dışında yeni nesil gezegenler arayacak gelişmiş uydusu TESS, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle yolculuğuna başladı. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü’nden yapılan kalkışta kullanılan Falcon 9 ise dikey olarak “Of Course I Still Love You” isimli deniz üstü platforma indirildi. Son kalkışlardaki durumu değiştiren şirket, yeni görevdeki roketi yeniden kullanmak için kurtarmayı tercih etti. SpaceX’in artık alıştığımız kalkışından daha çok heyecan veren buzdolabı büyüklüğündeki uydu TESS, söylendiği kadarıyla istenilen yörüngesine tam 60 gün sonra giriyor. Yani önünde daha iki aylık bir yolculuk bulunan uydu, bilim dünyası için büyük önem arz ediyor. Tam 337 milyon dolar değerindeki uydu, bünyesinde dört adet 16.8 megapiksel kamera taşıyor. Normalden çok daha hassas CCD sensörler üzerine kurulan bu kameralar, yıldızların ve etrafındaki gezegenlerin izlenmesi için kullanılıyor. 2009 yılında uzaya giden ve ömrünü tamamlayan Kepler‘in yerini alacak uydu, gezegenimiz etrafındaki bir tam turunu 13.7 günde tamamlıyor.

SpaceX NASA TESS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX tarafından gönderilen TESS ile NASA, binlerce yeni gezegen keşfetmeyi hedefliyor

Bu yüzden gerçekten çok kilit bir rolü bulunan tam adıyla “Transiting Exoplanet Survey Satellite”, en gelişmiş teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Bu açıdan beklentilerin çok yüksek olduğu uydu, hassasiyet seviyesi ve gücüyle gelecek uzay çalışmalarına da çok büyük veri sağlayacak deniyor. Burada dünya dışı yaşam konusunda da bazı beklentiler bulunuyor. Kalkışı direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz.

Video