reklamı kapat

POPÜLER

NASA TESS gezegen

NASA keşfetti; Dünya’dan 6 kat büyük yaşama uygun gezegen!

Geçen aylarda SpaceX tarafından uzaya gönderilen NASA imzalı yeni “gezegen avcısı” uydu modeli TESS, çok önemli keşifte bulundu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘ın güneş sistemi dışında yeni gezegenler aramaya başlayan gelişmiş uydusu TESS, yukarıda da dediğimiz gibi kısa süre önce insanoğlu için önemli bir keşifte bulundu. Gelen bilgiye göre uydu Güneş Sistemi’nden 31 ışık yılı uzaklıkta “GJ 357 d” adı verilen Dünya’dan tam 6 kat daha büyük yaşama uygun süper gezegen keşfetti. Kaynaklar GJ 357 d’nin yüzeyinde suyun sıvı halde bulunabileceği tahmin ediyor. Bu da elbette çok büyük önem arz ediyor. TESS hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda ana görevine başlamadan önce bir test fotoğrafı göndermişti. Tam 337 milyon dolar değerindeki uydu, kısaca hatırlarsak bünyesinde dört adet 16.8 megapiksel kamera taşıyor. Normalden çok daha hassas CCD sensörler üzerine kurulan bu kameralar, yıldızların ve etrafındaki gezegenlerin izlenmesi için kullanılıyor. 2009 yılında uzaya giden ve ömrünü tamamlayan Kepler‘in yerini alan uydu, daha önce açıklandığı üzere gezegenimiz etrafındaki bir tam turunu 13.7 günde tamamlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, TESS ile binlerce yeni gezegen keşfetmeyi hedefliyor

Beklentilerin çok yüksek olduğu uydu, hassasiyet seviyesi ve gücüyle gelecek uzay çalışmalarına da çok büyük veri sağlayacak bir noktada bulunuyor. Burada elbette dünya dışı yaşam konusunda da bazı beklentiler bulunuyor. Çektiği görüntüleri Dünya’ya en yakın olduğu yörünge geçişinde aktaran uydu, ilk göreve başladığında en az 50 yeni gezegen bulacak açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Bu açıklama son gelişmelerin ışığında gerçeğe dönüşecek gibi duruyor.

İlgili Video

Uzay konusunda çok beğenilen saat modeli