reklamı kapat

POPÜLER

Dijital hap

Takip özelliğine sahip “dijital hap” onay aldı

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi FDA, kısa süre önce geleceğe yönelik önemli bir ilke imza attı. Bu adım sonrası artık dijital hap dönemi başlıyor.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofren ve bipolar bozukluk gibi bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildiği söylendi. Bünyesinde sindirilebilir bir sensör yer alan bu hap, vücuda dışarıdan takılan bir elektronik band ile takip edilebiliyor. Band akıllı telefon uygulamasıyla bağlantı kuruyor ve böylece hastanın yakınları ile doktoru ilacın kullanılıp kullanılmadığını takip edebiliyor. Silikon, bakır ve magnezyumdan yapılan hap, mide asidi ile karşılaştığı zaman takibi mümkün kılan sinyal yaymaya başlıyor. Tahmin edersiniz bu takip özellikle psikolojik rahatsızlık yaşayanlar için büyük önem arz ediyor. MyCite ile süreç hiç olmadığı kadar kolay hale gelirken, bu büyük de bir maddi tasarruf anlamına geliyor. The New York Times’a göre haplarını zamanında almayan hastalar her yıl 100 milyar dolar zarara yol açıyor.

Dijital hap

Dijital hap kavramının önü açık

Onay şimdilik Abilify MyCite için verildi ancak diğer firmaların da bu alanda çalışmaları bulunuyor. İlerleyen süreçte olayın takip dışına da çıkartılabileceği söylenirken, bir bilim kurgu unsuru da ciddi anlamda gerçeğe dönüşmüş görünüyor.