reklamı kapat

POPÜLER

Apple artırılmış gerçekklik

Apple’dan artırılmış gerçeklik alanına yeni yatırım

Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olma yolunda giden Apple, biliyorsunuz artırılmış gerçeklik tarafına büyük önem veriyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapan şirket, artık artırılmış gerçeklik başlıkları üreten bir şirketin de sahibi konumunda bulunuyor.

TechCruch‘ın kesinleştirdiği bilgiye göre Apple, artırılmış gerçeklik başlıkları üreten Vrvana şirketini bünyesine kattı. Bu satın alım için 30 milyon dolar civarında bir ödeme yaptığı söylenen şirket, geleceği için önemli bir adım atmış görünüyor. Vrvana, söylendiği kadarıyla Totem isimli bir başlık üzerinde çalışma gösteriyor. Hiçbir şekilde satışa çıkmadığı belirtilen bu ürün, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliği bir araya getiriyor. Yani “Harmanlamış Gerçeklik” tarafına adım atan başlık, 1440p OLED ekranlar üzerine kuruluyor. Dahili kameralarıyla ortamı takip edebilen ürün, tam da Apple‘ın istediği altyapıya uygun görünüyor.

Apple artırılmış gerçekklik

Apple artırılmış gerçeklik rOS işletim sistemine sahip olacak

Bloomberg teknoloji editörlerinden Mark Gurman, hatırlarsınız geçtiğimiz ay şirketin artırılmış gerçeklik gözlüğünden bazı bilgiler vermişti. 2019 yılında bitmesi ve 2020 yılında satışa çıkarılması planlanan gözlük, söylendiği kadarıyla rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacak. Apple’ın iOS üzerine kurduğu bu işletim sistemi, gözlüğün kendi uygulamalarını çalıştırmasına olanak verecek. Bu açıdan Apple Watch’a benzer şekilde iPhone temelli çalışacak bu uygulamalar, birçok detayı kullanıcıların gözleri önüne getirecek.

Gurman ayrıca gözlüğün kontrolü konusunda da denemeler yapıldığı söylüyor. Gözlüğün kafa hareketleriyle, dokunmatik ekranla ya da Siri üzerinden sesli kontrol edilebileceği ilk detaylar arasında yer alıyor. Kendi uygulama marketine sahip olacağı da belirtilen gözlük, şu an aktif olarak masada bulunuyor. Yazılım mühendislerinin test sürecinde HTC Vive VR başlığı kullandıkları da sızan detaylar arasında.