reklamı kapat

POPÜLER

apple AR gözlük

Apple’ın üretim partneri Quanta Computer’dan AR gözlükler için önemli ortaklık

Teknoloji devi Apple kendi artırılmış gerçeklik gözlüğünü satışa sunmak istiyor. Bu başlığı üretmesi beklenen Quanta Computer ise geleceğe yönelik kurduğu önemli ortaklık ile gündeme geliyor.

Tayvan merkezli Quanta Computer, Apple için Mac bilgisayarlar ve Watch akıllı saat modellerini üretiyor. Tüm karının yüzde 60’ı teknoloji devinden gelen şirket, Bloomberg‘in haberine göre İsrail merkezli AR şirketi Lumus ile ortaklık kurmuş durumda. Bu ortaklık kapsamında Lumus’un AR başlıkları için lensler üretecek olan Quanta Computer, aynı zamanda kurulacak altyapı ile diğer şirketler için de benzer bir misyon üstlenecek. Bu durumun son kullanıcıya daha uygun fiyatlı AR başlıklar olarak geri döneceği söylenirken, ortaklık ilerleyen süreçte Apple’ın da işine yarayacak. Kendi başlığını 2020 yılında satışa sunmak isteyen şirket, söylendiği kadarıyla bu ortaklığın meyvesini en çok yiyen isimler arasında yer alacak. Lumus’a 2016’da 45 milyon dolar yatırım yaptığı da söylenen Quanta Computer, artık ciddi ciddi artırılmış gerçeklik başlığı üretimine başlıyor ve bu da beklenen ürünler için sağlam bir adım anlamına geliyor.

Apple artırılmış gerçeklik rOS işletim sistemine sahip olacak

Bloomberg teknoloji editörlerinden Mark Gurman, hatırlarsınız geçtiğimiz ay şirketin artırılmış gerçeklik gözlüğünden bazı bilgiler vermişti. 2019 yılında bitirilmesi planlanan gözlük, söylendiği kadarıyla rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacak. Apple’ın iOS üzerine kurduğu bu işletim sistemi, gözlüğün kendi uygulamalarını çalıştırmasına olanak verecek. Bu açıdan Apple Watch’a benzer şekilde iPhone temelli çalışacak bu uygulamalar, birçok detayı kullanıcıların gözleri önüne getirecek.

Gurman ayrıca gözlüğün kontrolü konusunda da denemeler yapıldığı söylüyor. Gözlüğün kafa hareketleriyle, dokunmatik ekranla ya da Siri üzerinden sesli kontrol edilebileceği ilk detaylar arasında yer alıyor. Kendi uygulama marketine sahip olacağı da belirtilen gözlük, şu an aktif olarak masada bulunuyor. Yazılım mühendislerinin test sürecinde HTC Vive VR başlığı kullandıkları da sızan detaylar arasında.