reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Quest 2

Apple Glass AR gözlük hakkında taze detaylar paylaşıldı

Apple’ın AR gözlüğü Apple Glass için çalışmalar sürüyor. Henüz çok yakında olmayan ürün hakkında yeni bilgiler var.

Apple imzalı artırılmış gerçeklik gözlüğü, çok olası ismiyle Apple Glass, çok uzun zamandır gündemde. Modelin en son geliştirme sürecinde ikinci aşamaya geçildiği aktarılmıştı. Şimdi ise Bloomberg’den daha detaylı yeni bilgiler geldi. Buna göre firmanın ilk modeli oldukça pahalı olacak. Çok niş bir ürün olacağı aktarılan Glass, daha önce tahmin edildiği gibi AR altyapısını kitlelere yayan bir ürün olmayacak. Alana bir temel başlangıç atacak gibi görünen Glass, söylendiği kadarıyla 2022 yılında çıkacak, kendi pili olacak, henüz tanıtılmayan çok güçlü bir işlemci taşıyacak, dışında kumaş kullanılacak ve bünyesinde bir fan barındıracak. Şu anki versiyonunun yukarıda gördüğünüz Oculus Quest kadar büyük olduğu aktarılan ürün, yılda 200 bin civarında satılacak bir teknolojik oyuncak olarak planlanıyor ve son kullanıcı için kötü görünüyor.

Apple Glass artırılmış gerçeklik gözlüğü için başka neler biliyoruz?

Ürün ekran konusunda önemli kaynaklardan Ross Young‘ın söylediğine göreyse 1280×960 çözünürlükte Sony microOLED ekranlar üzerine kuruluyor. Mark Gurman’ın Facebook Oculus Quest’in ufak hali gibi görünüyor dediği Apple Glass, Apple’ın geleceği ve AR dünyası için en kilit ürünler arasında yer alıyor.

Bu arada Glass numaralı cam opsiyonuna da sahip olacak ve Apple Watch gibi iPhone’a bağımlı olarak görev yapacak. İlk prototiplerinde LiDAR tarayıcı ve kablosuz şarj özelliğine sahip olduğu aktarılan Glass, bir ihtimal bazı özel sürümlere de sahip olacak. iPhone bildirimlerini gözler önüne getirecek gözlük, aynı zamanda harita yönlendirmesi yapabilecek ve bazı oyunlara da sahip olacak bilgileri geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendisine özel bir uygulama marketiyle geleceği aktarılan AR gözlük için Apple’ın oyun dünyasının büyük ismi Valve ile “ortaklık kurduğu” dahi söyleniyor. Bu artırılmış gerçeklik gözlüğü için Valve’nin sürece dahil olması, hem donanım hemde oyun tarafında büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor