reklamı kapat

POPÜLER

Apple artırılmış gerçeklik gözlük rOS

Apple’dan artırılmış gerçeklik gözlüğüne özel işletim sistemi: rOS

Teknoloji devi Apple, artırılmış gerçeklik tarafına çok büyük önem veriyor. Ortaya atılan son bilgiler ise artırılmış gerçeklik gözlüğünün rOS isimli işletim sistemiyle geleceğini gösteriyor.

Advertisement

Bloomberg teknoloji editörlerinden Mark Gurman, şirketin artırılmış gerçeklik gözlüğünden önemli bilgiler verdi. 2019 yılında bitmesi ve 2020 yılında satışa çıkartılması planlanan gözlük, söylendiği kadarıyla rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacak. Apple’ın iOS üzerine kurduğu bu işletim sistemi, gözlüğün kendi uygulamalarını çalıştırmasına olanacak verecek. Bu açıdan Apple Watch’e benzer şekilde iPhone temelli çalışacak bu uygulamalar, birçok detayı kişilerin gözleri önüne getirecek. Gurman ayrıca gözlüğün kontrolü konusunda da denemeler yapıldığı söylüyor. AR gözlüğün kafa hareketleriyle, dokunmatik ekranla ya da Siri üzerinden sesli kontrol edilebileceği ilk detaylar arasında yer alıyor. Kendi uygulama marketine sahip olacağı da belirtilen gözlük, şu an aktif olarak masada bulunuyor. Yazılım mühendislerinin test sürecinde HTC Vive VR başlığı kullandıkları da sızan detaylar arasından öne çıkıyor.

Apple artırılmış gerçeklik gözlük rOS

Apple, rOS temelli artırılmış gerçeklik gözlüğüne büyük önem veriyor

Şirket CEO’su Tim Cook biliyorsunuz sürekli olarak AR altyapısı hakkında konuşuyor. AR’ın VR’a göre daha iyi olduğunu belirten CEO, hayranlığını gizleyemiyor. Henüz düzgün çalışan bir gözlük için gerekli teknolojinin olmağını belirten Cook, açıkça yapacağız demese de teknolojinin oturmasını bekliyor. iPhone’a AR altyapısında hali hazırda getiren şirket, bir sonraki adıma hazırlanıyor.