reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü

Apple’ın gizemli artırılmış gerçeklik gözlüğü için sürpriz gelişme

Teknoloji devi Apple, çok uzun süredir kendi artırılmış gerçeklik gözlüğü ile gündeme geliyor. İşte bu gözlük için gizli bir hamle gündemde bulunuyor.

Advertisement

Apple CEO’su Tim Cook, sık sık artırılmış gerçeklik tarafına çok büyük önem verdiklerini belirtiyor. Burada artık kesin olarak kendi artırılmış gerçeklik gözlüklerini geliştiren firma, gelen bilgilere bu ürün için CES 2019’da gizli görüşmeler gerçekleştirmiş. Artırılmış gerçeklik gözlüğünün parçaları üzerine tedarikçilerle (DigiLens, Vuzix ve Lumus gibi) yapılan görüşmeler, firmanın bu konuda ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Şirkete yakın sağlam kaynakları bulunan analist Ming Chi-Kuo, gözlüğün resmi olarak 2020 yılında geleceğini belirtiyor. Bu açıdan çalışmaları hızlandırmış gibi görünen Apple, bu alanı gerçek anlamda başlatacak ilk isim olacak gibi görünüyor. Biliyorsunuz firma donanım ve yazılım tam olarak hazır olmadan yeni alana giriş yapmak istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğünde rOS işletim sistemi kullanılacak

Bloomberg teknoloji editörlerinden Mark Gurman‘a göre 2019 yılında temel olarak bitirilecek gözlük, söylendiği kadarıyla rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacak. Apple’ın iOS üzerine kurduğu bu işletim sistemi, gözlüğün kendi uygulamalarını çalıştırmasına olanak verecek. Bu açıdan Apple Watch’a benzer şekilde iPhone temelli çalışacak bu uygulamalar, birçok detayı kullanıcıların gözleri önüne getirecek. Gurman ayrıca gözlüğün kontrolü konusunda da denemeler yapıldığı söylüyor. Gözlüğün kafa hareketleriyle, dokunmatik ekranla ya da Siri üzerinden sesli kontrol edilebileceği ilk detaylar arasında yer alıyor.

Not: Görsel konsepttir.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni akıllı telefonları