reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Cumuhrbaşkanı Erdoğan
Elon Musk Cumuhrbaşkanı Erdoğan
Elon Musk Cumuhrbaşkanı Erdoğan

Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi sona erdi; İşte konuşulanlar

Türkiye‘ye 9-10 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Global SatShow kapsamında gelen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk arasında yapılan görüşme bugün saat 15:50’de gerçekleşti. Yapılan görüşmeye Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı. 1 saat 10 dakika süren görüşmede Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının yanı sıra elektrikli otomobil, yenilenebilir enerji, Tesla ve SpaceX ile Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını belirtildi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Elon Musk’ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek, “Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk.” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı ile Musk aynı zamanda büyükşehirlerdeki trafik sorununa yönelik olası tünel çözümleri üzerinde de fikir alışverişi yaptı.

Elon Musk Kimdir?

Güney Afrika asıllı Elon Musk, son dönemin en çılgın girişimcileri arasında yer alıyor. Sıfırdan oluşturduğu PayPal ile bankalara kafa tutan Musk, bu büyük girişimi satarak SpaceX, Tesla ve Solar City şirketlerini kurdu. SpaceX ile uzay taşımacılığına odaklanan girişimci, Tesla ile gerçek bir elektrikli otomobil pazarı yarattı. Daha sonra Tesla’ya dahil ettiği Solar City‘le güneş enerjisi üzerine çalışan Musk, şu günlerde mevcut şirketlerine ek bazı çalışmalar daha yürütüyor. Bunların en başında detaylarına buradan ulaşabileceğiniz Hyperloop geliyor. Ayrıca trafik sorunun çözmeye yönelik Boring Company de görev başında bulunuyor.