reklamı kapat

POPÜLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk yerli otomobil

Elon Musk ve Cumhurbaşkanı, yerli otomobilin pilleri ve fazlası için görüştü

Elon Musk ve Cumhurbaşkanı, yerli otomobil modelinin pilleri için görüştü. Aynı görüşmede TÜRKSAT 5-B uydusunun uzaya fırlatılma süreci de yer alıyordu.

NTV’de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in Kurucusu Elon Musk ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uydu ve uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındı.

Elektrikli otonom araçlar ve dijital ekonomi konularının da konuşulduğu görüşmede, uzun dönemli yatırımlar ve mevcut iş birliğini geliştirecek adımlar değerlendirildi. Görüşmede, Türkiye’nin yerli otomobil modeli TOGG’un lityum bataryaları konusunda atılabilecek ortak adımlar da masaya yatırıldı.

Videokonferansta, Türkiye’nin SpaceX aracılığıyla ocak ayında uzaya fırlattığı TÜRKSAT 5-A uydusunun ardından TÜRKSAT 5-B uydusunun uzaya fırlatılma süreci de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında yaptığı da aktarıldı.

Not: Ana görsel eski bir görüşmeye aittir.

Elon Musk ve Cumhurbaşkanı görüşmesinde de yer alan yerli otomobil için en çok sorulan iki soru ve bilinen cevapları:

Yerli otomobilin fabrikası nerede?

Yerli otomobilin fabrikası (Canlı yayın aşağıda) uzun süredir Gemlik merkezli olarak inşa ediliyor. TOGG CEO’su bu konuda da bazı bilgiler verdi. Karakaş “Fabrikadan daha fazlasını kuruyoruz. Avrupa’nın en temiz tesisini yapıyoruz.” dedi. CEO fabrika ile ilgili çevresel şu verileri de paylaştı:

“5 gram/metrekareden daha az uçucu organik bileşen salımı söz konusu olacak. Bu miktar, Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’ine denk geliyor. Avrupa’daki yasal sınırın 7’de 1’ine denk geliyor. Yani biz zaten “sıfır emisyon” ile başlıyoruz.”

Fabrikanın yakınlarındaki bir uçak pistinin otomobil test pistine dönüştürüldüğü de gelen bilgiler arasında yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Modelin fiyatı henüz belli değil. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST’te aracın fiyatı konusunda şu açıklamayı yapmıştı: “Aracın fiyatı şu anda belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak.”

Rakiplerin güncel Türkiye fiyatları göz önüne alındığı zaman ucuz olması kesinlikle beklenmeyen araç için özel vergi indirimlerinin olup olmayacağı halen belli değil. Ancak hep söylediğimiz gibi bunun daha önce imza atılan bazı anlaşmalar nedeniyle yasal olarak mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Aracın ilk lansmanda yayınlanan resmi tanıtım videosu: