reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai, bugün yeni mobilite platformu MobED ile ses getirdi

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, yakından bildiğiniz üzere sadece otomobil tarafında çalışmalar yapmıyor.

Bunun en güzel örneklerinden birisi yeni mobilite platformu MobED oldu. Firmanın Robotics Lab bölümü tarafından hazırlanan MobED, birçok farklı alan için kullanılabilen bir platform konumunda. Dört tekerlekli araç, yük taşıma başta olmak üzere aklınıza gelecek (Örneğin kamera çekimleri) birçok durum için uyarlanabiliyor.

Tam isimsel açılımı “Mobile Eccentric Droid” olan MobED, hareketli ve birbirinden bağımsız tekerlekleri sayesinde büyük bir hareket kabiliyeti getiriyor. Yol şartlarına iyi şekilde uyum sağlayabilen platform, tam olarak 67 x 60 x 33 cm boyutlarında ve 50 kg ağırlığa sahip.

Modüler yapısıyla dikkat çeken MobED, Hyundai tarafından verilen bilgiye göre elektrik temelinde çalışıyor ve maksimum 30 km/s gibi fazlasıyla yeterli bir hıza çıkabiliyor. 2-kWh pil paketiyle 4 saat boyuna görev yapabileceği aktarılan MobED platformu, CES 2022 kapsamında detaylandırılacak.

Bu platformun bebek arabalı bir gösterim yapılmasına rağmen yakın zamanda son kullanıcıya ulaşması şimdilik çok olası değil. Ancak firma kurumsal alana tanıtım videolarını aşağıda izleyebileceğiniz böyle bir seçeneği 2022 içerisinde dahil edebilir.

Hyundai en son Supernal şirketi ile ses getirmişti

Hyundai, hatırlayanlar olacaktır geçtiğimiz yıl kurulan Urban Air Mobility Division ile ciddi ses getirmişti. Bu departman ile firma direkt olarak uçan otomobil gibi geleceğin araçlarına odaklanacaklarını aktarmıştı.

Kurulan bu departmanın başına eski NASA mühendisi Dr. Jaiwon Shin‘i geçiren firma, CES 2020’de ilk Personal Air Vehicle (PAV) modelini de konsept olarak görücüye çıkarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket bunların üstüne büyük bir adım daha atmış, İngiltere hükümeti ve Urban Air Port (UAP) ile araya gelerek 2021’in sonuna doğru Coventry’ye dünyanın ilk uçan taksi havaalanını açmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Bu alanın direkt olarak drone’lar ve uçan taksi gibi geleceğin hava araçlarına ayrılacağı aktaran otomobil devi Hyundai, artık bu alandaki çalışmalarını kurulan Supernal şirketi ile devam ettirecek.

Geçtiğimiz aylarda bu konuda bir açıklama yapan şirketin Avrupa’daki en önemli isimlerinden Michael Cole, uçan araçların / taksilerin gerçek olacağı tarihi 2030 olarak aktarmıştı.

İlginizi Çekebilir

Bu da 18 pervaneli bir başka uçan taksi