reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster’ın başı belada; 1.341 beygirlik Miss R 0’dan 100’e 1,8 saniyede çıkacak!

Sınıfında dünyada ilk olacağı söylenen Miss R, batarya yapısıyla da bu zamana kadar görülmemiş bir özelliği beraberinde getirecek gibi gözüküyor.

Tesla Roadster‘ın sürpriz tanıtımında yaşanan hareketlilik yavaş yavaş sakinliğe dönerken, ortaya çıkan ikincil oyuncular buna pek izin vermeyecek gibi gözüküyor. 0’dan 100’e yaklaşık iki saniyede çıkabildiği açıklanan Roadster ile elektrikli araçlarda çıtayı farklı bir noktaya konumlandıran Elon Musk, Miss R‘ı duyduğunda aslında o kadar da yüksek değilmiş bile diyebilir. Tayvan merkezli XING Mobility tarafından geliştirme süreci yürülen araç ciddi anlamda iddialı. On-road ve off-road kapasitesine sahip dünyanın ilk elektrikli otomobili olacağı söylenen model motor sporlarını anımsatan yapısını 1.341 beygirlik güçle perçinliyor. Günümüzün hiper otomobillerinde duyduğumuz bu güç değerinin elektrikli bir modelden telaffuz edilmesi de dikkatlerden kaçmıyor.

Miss R sınıfında dünyada ilk olacak

Peki elimizde bulunan iddialar sadece bunlarla mı sınırlı? Hemen cevap verelim tabii ki de hayır! Henüz tam bir şirketten ziyade girişim olarak nitelendirebileceğimiz XING Mobility’ye göre Miss R, 0’dan 200’e 5,1 saniyede erişebilirken saatte maksimum 270 kilometre hıza erişebiliyor. Aracın menzil kısmıyla ilgiliyse maalesef henüz bir bilgi paylaşılmış değil. Modüler yapıda olduğu ifade edilen ve 4.116 hücreden oluşan bataryaların beş saniyede çıkarılabiliyor olması da ciddi bir avantaj sağlayacak. Önümüzdeki yıl içerisinde çalışır halde bir prototipi tüm dünyanın karşısına çıkartmak isteyen XING Mobility’nin araç için talep ettiği fiyatsa tek eksi nokta diyebiliriz. 1 milyon dolarlık fiyatla satışa sunulacağı söylenen Miss R’dan sadece 20 adet üretilmesi planlanıyor. Tesla Roadster’in 400 km/s gibi maksimum sürat değerlerine eriştiğini ve 200.000 dolardan satışa sunulduğunu düşündüğümüzde, Miss R’ın fiyat olarak ciddi dezavantajlı olacağını söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıl modelle ilgili daha somut detaylar karşımızda olacak. Bekleyip göreceğiz.