reklamı kapat

POPÜLER

0’dan 100’e iki saniyenin altında çıkabilen Aspark Owl, asfalt testinde göz dağı verdi [Video]

Geçtiğimiz yılın en önemli girişimlerinden birisi olan Aspark Owl’ın devam eden test sürecinden paylaşılan görüntüler, iddiaların gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Japonya merkezli bir ekip tarafından dünyanın en seri elektrikli otomobili iddiasıyla tanıtımı gerçekleştirilen Aspark Owl ile tanışmamızın üzerinden yaklaşık beş ay geçti. 2014 yılından beridir yapılan Ar-Ge sürecinin ardından ilk gösterimi Frankfurt Otomobil Fuarı 2017‘de yapılan aracın prototip versiyonu üzerinde çalışmalar devam ediyor. 0’dan 100’e hızlanmasını iki saniyenin altında tamamlama iddiasının dışında herhangi bir teknik değeri paylaşılmayan bu elektrikli hiper aracın, Tesla Roadster‘ın ortaya çıkmasıyla birlikte işi bir adım daha zorlaşmış gözüküyor. Resmi kaynakları üzerinden, Owl’ın test süreciyle gerçek dünyada devam eden test süreciyle ilgili ufak bir video paylaşan markanın elde ettiği değerler ise iddiasını kanıtlayacak cinsten.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki deneme de başarılı

Aspark teknik ekibinin hummalı çalışmalarının devamına şahit olduğumuz videoda, Aspark Owl’ın iki farklı kalkış denemesi yaptığını görüyoruz. Yapılan bu testlerin ardından elde edilen sonuçlara göre geçtiğimiz yıl dile getirilen iki saniyenin altındaki 0-100 iddiası başarılı bir şekilde teknik tabloya da yansıyor. Aspark ekibinin verdiği bilgiler doğrultusunda ilk denemesinde 1,87 saniyede 0’dan 100’e çıkan aracın, ikinci denemesindeki süresi ise 1,92 saniye şeklinde. Bu da Tesla Roadster’in 1,9 saniyelik 0-100 değerine asfalt üzerinde yeni bir rakibin çıktığı anlamına geliyor.