reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster’ın hız rekoru iddiasına şimdi de Rimac ortak oldu

Yepyeni bir model hazırlığı içerisinde olduğu söylenen Rimac, tamamen elektrikli modeliyle Concept One’ın sınırlarını ciddi anlamda genişletecek.

Tesla’nın tanıtım tarihi olarak 2020‘yi işaret ettiği Roadster‘ın seri üretime hazır haliyle ne gibi değerlere sahip olacağı merak ediliyor. 0’dan 100 km/s hıza sadece 1,9 saniyede çıkabilen 0-160’lık arayı ise 4,2 saniyede tamamlayabilen aracın tek seferde 1.000 kilometrelik menzil değeri de fazlasıyla etkileyiciydi. Maksimum 400 km/s hıza çıkabileceği söylenen Roadster’ın tanıtımının ardından beklediğimiz gibi kıyaslama ve rekabet çanları çalmaya başladı. Bugatti Chiron başta olmak üzere pek çok modelle karşılaştırılan aracın gelecekteki elektrikli rakipleri de iddialı rakamlar hazırlıyor. Tayvan merkezli XING Mobility’nin, geliştirdiği Miss R isimli aracıyla meydan okuduğu Roadster’a Hırvatistan’dan gelen mesaj da işlerin hiç kolay olmayacağını söylüyor.

Rimac çok daha hızlı geliyor

Geçtiğimiz günlerde Richard Hammond kazasıyla gündeme gelen ve Rimac’tan gelen mesajın ilk somut adımınıysa 2018‘de göreceğiz. 1.224 beygir güce, 1.600 Nm torka ve 355 km/s gibi korkutucu bir maksimum sürat değerine sahip elektrikli otomobili Concept One ile halihazırda başarılı bulduğumuz marka önümüzdeki yıl tamamen yeni bir model hazırlıyor. Bu modelle 0’dan 100’e çıkma konusunda Roadster’ı geride bırakacaklarını belirten Rimac yetkililerinden gelen tek bilgiyse, aracın yaklaşık iki yıllık bir AR-GE’nin ardından hayata geçirileceği oldu. Eğer söylenildiği gibi olursa Rimac’ın yeni modelini Roadster’ın üretime hazır halinden önce sokaklarda görebiliriz.