reklamı kapat

POPÜLER

Tempest
Tempest
Tempest
Tempest
Tempest
Tempest
Tempest

Geleceğin yeni nesil savaş uçağı “Tempest” ile tanışın

Ülke savunması için en önemli araçların başında savaş uçağı geçiyor. Bu açıdan Türkiye dahil birçok ülke yeni modeller üzerinde çalışıyor. İngiltere ise sürece yeni nesil Tempest ile katılıyor. İşte savaş uçağından ilk detaylar;

Altıncı jenerasyon savaş uçağı Tempest, kısa süre önce İngiltere Savunma Sekreteri Gavin Williamson tarafından tanıtıldı. Henüz konsept aşamasında olan uçak, ülkenin hava savunması için kilit bir rol üstleniyor. Direkt olarak alanın öncüleri Typhoon ve F-35 Lightning II karşısına çıkartılan uçak, F22 Raptor‘u andıran bir tasarım üzerine kuruluyor. Delta kanat yapısını benimseyen ve bünyesinde iki jet motoru taşıyacağı görülen Tempest, söylendiği kadarıyla hipersonik roketler ile donatılabiliyor. BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA, Leonardo, Defense Equipment & Support ve RAF Rapid Capability Office ortaklığında geliştirilen uçak, şu an 2.6 milyar dolarlık bir fonla destekleniyor. Lazer silahlar ile donatılabileceği belirtilen yeni nesil savaş uçağı, özel iletişim sistemleriyle uçan bir komuta yönetim merkezi olarak da kullanılabilecek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tempest

Gökyüzünün en yeni savaş uçağı Tempest olacak

İhtiyaca bağlı olarak oldukça özelleştirilebilir olacağı söylenen uçak, 2035 yılında operasyonel hale getirilecek şekilde tanıtılıyor. Yani önünde çok uzun bir araştırma geliştirme ve üretim süreci yer alan hava aracı, yine de İngiltere için büyük önem veriyor. Bu uçak sadece savunma değil, yerel savunma sanayisini canlandırmak adına da önemli bir rol üstleniyor.