reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Alman bakan ile Huawei kurucusu arasındaki “önemli görüşme”

Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Huawei kurucusu Ren Zhengfei ile son zamanlarda yaşanan olaylarla ilgili görüşmede bulundu.


Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier birkaç gün önce Huawei‘nin kurucusu Ren Zhengfei yaptığı görüşme sonrası, Huawei ‘nin ülkenin 5G şebekesindeki önemini bildiklerini ve bu altyapının inşasına katılmak için güvenlik şartlarını yerine getireceğini beklediklerini söyledi. ABD’nin Avrupa ülkelerini, Huawei kararlarıyla ilgili uyarmasının ardından ilk rest çekiş Almanya’dan geldi. Zira Almanya Çin’i, ABD’ye oranla daha güvenilir bir iş ortağı olarak görüyor. Hal böyle olunca 5G ile ilgili verilen kararda Almanya, ABD‘yi karşısına almayı da göze alıyor. Geçen Mart ayında Almanya, iletişim ağlarının alt yapılarının satıcıları için önceki kararlara kıyasla, daha sert kriterler getirmişti. Bütün satıcılar için aynı kararı veren Almanya, ABD baskısı ardından Huawei’ye özel bir muamele yapmayacağının altını çizdi. Bu karar, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Huawei‘in 5G şebekeleriyle ilgili kararlarının ardından geldiği için ayrıca önemli olduğu söyleniyor. Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Şangay’daki Huawei CEO‘su Ren Zhengfei ile buluştuktan sonra şunları söyledi: “Telekomünikasyon güvenliğinin yüksek önemde olduğunu, tüm operatörlerin güvenlik gereksinimlerimizi yerine getirmesini beklediğimizi ve şimdi Huawei’nin bize bunu yapabildiklerini göstermelerini bekliyoruz”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya’nın Huawei kararı Washington’ı kızdıracak gibi

Altmaier, Huawei‘ye yönlendirilen güvenli değil eleştirilerinin karşısında, vatandaşların verilerinin korunmasına çok önem verdiklerini, Alman yasalarına uygunluğun kilit nokta olduğunu vurguladı. Altmaier ve Zhengfei’nin 5G protokolünün genişlemesini, bulut yapılarını, ayrıca üretim teknolojilerinin otomasyonunu ve “endüstri 4.0” olarak bilinen ilgili veri alışverişini çevreleyen yasal ve teknik güvenlik sorunlarını tartıştıklarını söyledi. Bunun yanında teknoloji devi Huawei görüşme hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Almanya açıkça, Washington’un Huawei’yi yasaklama çağrısına karşı çıkarak, mevcut ağlardaki Huawei ekipmanlarının yasaklanması ve değiştirme şartının her yıl 5G şebekelerinin kullanılmasını geciktirebileceğini belirtti.

İlginizi çekebilir

İşte bu beklenmiyordu; karşınızda Huawei akıllı gözlük