reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei kurucusundan ABD’ye yönelik şaşırtan 5G açıklaması

Huawei kurucusu Ren Zhengfei, Amerika ile sorunların ışığında Amerika merkezli şirketlere yönelik şaşırtan bir 5G açıklaması yaptı.

Amerika ile Huawei arasındaki sorunlar bitmiyor. Bu sorunlar şirketi birçok kalemde zora sokuyor. Ancak firma geleceğinden, özellikle öncü olduğu 5G tarafından kesinlikle karamsar değil. Bu bağlamda bir açıklama yapan Huawei kurucusu Ren Zhengfei, firmanın 5G teknolojilerini ve tekniklerini ABD merkezli şirketlerle paylaşma konusunda açık olduğunu belirtti. Kendi 5G endüstrilerini kurabilmeleri için bu teknolojileri kullanabileceklerini belirten Zhengfei, kendisinin ve şirketinin 5G konusundaki çalışmalarına bu kadar çok güven duyuyor. Zhengfei burada ABD’li şirketlerin Huawei teknolojilerini lisansladıktan sonra yazılım kodlarını dahi isteklerine göre düzenleyebileceğini aktarıyor. Bu sayede bu şirketlerin kendi 5G ekipmanlarını Çin haricinde istediklerini gibi satabileceklerini de söyleyen Ren Zhengfei, gerçekten büyük bir duruş sergiliyor. Ancak elbette özellikle Trump yönetiminin böyle bir şeye izin vermeyeceği düşünülüyor. Çünkü Trump sürekli olarak firmayı ulusal güvenliğe risk olarak görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei kurucusu kısa süre önce de HarmonyOS hakkında konuştu

Ren Zhengfei, kendi geliştirdikleri HarmonyOS işletim sisteminin halen telefonlar için hazır olmadığını belirtti. Sistemin telefonlara gelmesi için bir uygulama ekosistemine ihtiyacı bulunuyor. Bunun da ancak bir kaç yıl içerisinde kurulabileceği aktarılıyor. Kısa sürede sağlam bir ekosistem kurmanın imkansız olduğunu aktaran Zhengfei, gelecek akıllı telefonların da açık kaynak kodlu Android üzerine kurulacağının sinyalini veriyor. Bu açıdan söylentilerin aksine 2020’de gelecek P40 ailesinin de Android kullanacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin gelecek telefonlarında yer alacak özellik