reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro

Tüm olay kameralarda! iPhone 11 ailesinin görüntüleme gücüne çok detaylı yakın bakış

 - Güncelleme: 13 Eylül 2019 13:06

Apple‘ın yeni iPhone modelleri iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max, özellikle kamera üstüne odaklanılmış telefonlar olarak karşımıza çıktı. Peki burada tam olarak ne sunuluyor?

Teknoloji devinin merakla beklenen yeni iPhone modelleri sonunda tanıtıldı. Lansmanda çok açık şekilde gösterildiği kadarıyla iPhone 11 dahil üç model de direkt olarak kameraya odaklanıyor. Apple’ın bu yılı özellikle pazarda geriye düştüğü kameraya ayırdığı görünüyor. İşte bu yüzden modellerin kamera donanımlarına biraz daha yakından bakmak gerekiyor. Yeni modelleriyle bu konuda büyük konuşan Apple, henüz modeller satışa çıkmadığı için kağıt üstünde çok iddialı görünüyor. İşte bu iddianın arkasında şu donanımlar yer alıyor;

iPhone 11 Pro

Yeni nesil kamera donanımları

Burada öncelikle ön kamerayı aradan çıkarmak gerekiyor. Her üç yeni iPhone’un da önündeki çentikte 12 megapiksel F2.2 TrueDepth kamera yer alıyor. Bu kameranın donanımsal olarak yeni olduğu ve eskiden daha iyi çalıştığı aktarılıyor. Ön kamera A13 Bionic’in de etkisiyle yeni nesil akıllı HDR ile çok daha yüksek dinamik aralık kullanarak dengeli çekimler yapabiliyor. Fotoğraf yanında video tarafında da iddialı hale gelen ön kamera, 4K çözünürlükte 60 fps video yanında saniyede 120 kare yavaş çekim de yapabiliyor. Apple buna ilginç olarak “slofie” yani yavaş çekim selfie adını veriyor. Yine ön flaş için ekranı kullan telefonlar, yeni eklenen ile altıya çıkan Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne, Sahne Mono ve High-Key Mono portre ışığı efektlerini de sunuyor. Telefonların ön kamerası ile arka plan bulanıklığı değiştirilebilen portre modu fotoğrafları çekilebildiğini de belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefonların elbette esas olarak arka kameraları dikkat çekiyor. iPhone 11 modelinin arkasında 12 megapiksel F2.4 geniş açı + 12 megapiksel F1.8 ultra geniş açı olmak üzere çiftli kamera sistemi yer alıyor. Evet artık iPhone dünyasında da “ultra geniş açı yer alıyor. iPhone 11 Pro ile 11 Pro Max arkasında ise 13 mm odak uzaklığına sahip 12 megapiksel F2.4 ultra geniş açı (120 derece) + 26 mm odak uzaklığına sahip 12 megapiksel F1.8 geniş açı + 52 mm odak uzaklığına sahip 12 megapiksel F2.0 telefoto kameralar bizleri karşılıyor. Geniş açı ve telefoto lenste 6 bileşenli lens yapısı, ultra geniş açıda ise 5 bileşenli kurulum kullanılıyor. Pro’larda 4 kat optik yakınlaştırma, 11’de ise 2 kat optik yakınlaştırma sunuluyor. Ancak burada zoom miktarı ultra geniş açı ile telefoto arasında ölçülüyor. Bu biraz tüketici kafasını karıştırıyor. Modellerin zoom seviyesi özellikle Huawei P30 Pro gibi amiral gemileri yanında adeta güldürüyor.

iPhone 11 Pro

Yeni bir fotoğraf / video kamera arayüzü ile gelen Pro modellerin geniş açı ve telefoto lensine, 11’in ise geniş açı lensine optik görüntü sabitleme koyan Apple, lensler arasındaki geçişin hem video hem de fotoğraf tarafında çok seri ve akıcı olarak yapılabildiği aktarıyor. iPhone Xs ailesine oranla daha güçlü (Yüzde 37 kadar) bir True Tone flaş ile gelen telefonlar, burada ön kameradan daha iyi çalışan bir portre modu da sunuyor. Yapay zeka tarafında yapılan geliştirmeler ile yeni portre modu obje ile arka planı birbirinden daha iyi ayırabiliyor. Firmanın açıklamasına göre burada üç kamera da birlikte çalışıyor ve böylece daha etkileyici sonuçlar elde edilebiliyor. Ön kamera gibi arkada da Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne, Sahne Mono ve High-Key Mono portre ışığı efektleri karşımıza çıkıyor ve A13 Bionic ile bünyesinde yer alan güçlü Neural Engine ile daha iyi sonuçların elde edilebildiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni telefonların arka kamerasındaki (iPhone Xs’lerde de yer alan) Akıllı HDR özelliğinin ciddi şekilde geliştirildiği aktarılıyor. Apple bu yeni sistem için direkt olarak şunları söylüyor: “Yeni nesil Akıllı HDR, gelişmiş algoritmalardan yararlanarak karelerinizdeki ışık ve gölge detaylarını mükemmel bir incelikle düzenliyor. Üstelik şimdi görüntüdeki yüzleri seçmek ve akıllı bir şekilde aydınlatmak için yapay öğrenme teknolojisinden güç alıyor. Böylece iPhone 11 Pro hem süjedeki hem de arka plandaki detayları otomatik olarak düzenliyor. Kısacası, bazı DSLR kameraların bile başaramadığını başarıyor.” Burada son cümle gerçekten çok abartılmış gibi gelebilir. Ancak hayır. Gerçekten yeni akıllı telefon modelleri birçok durumda DSLR fotoğraf makinelerinden çok daha iyi sonuçlar (Özellikle genel ışık dengesinde) sunabiliyor. Yapay zeka burada ciddi şekilde fark yaratabiliyor. Nikon, Canon ve Sony gibi isimlerin fotoğraf makinelerinde artık ciddi şekilde yapay zekadan yararlanması gerekiyor.

iPhone 11 Pro

Telefonlar ile su altında da fotoğraf ve video çekilebiliyor

Yeni cihazlarında fotoğraftan videoya geçişi çok daha kolay hale getiren Apple, telefonlarda deklanşör gecikmesi olmadığını da aktarıyor. Bu da siz kamera tuşuna bastığınız anda çekim yapılacağı anlamına geliyor. Modeller fotoğraf kadar video tarafında da oldukça etkileyici duruyor. Yeni iPhone’lar ile 4K çözünürlükte 60 fps video çekebilebiliyor. Bu çözünürlük ve kare hızını her lenste koruyan iPhone 11 ailesi, elbette yavaş çekim video da çekebiliyor. Burada maksimum 1080P çözünürlükte 240 fps çekim sunuluyor. A13 Bionic’in gücü burada 1080P 480 fps’ye yetmemiş gibi duruyor. Modellerin incelemesine burada yer verdiğimiz Samsung Galaxy Note 10 ve incelemesine burada yer verdiğimiz Samsung Galaxy Note 10 Plus gibi videoda sese zoom yapabilme özelliği de bulunuyor. Apple buna “işitsel zoom” adını veriyor. Firma bu özelliği “Video kadrajı-ses senkronizasyonu için işitsel zoom özelliği” şeklinde açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arka kamera için biraz daha detaya inelim mi? Burada Halide’nin geliştiricisinden yardım alıyoruz. iPhone dünyasının en popüler fotoğraf uygulamasının geliştiricilerine göre iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’in sensörleri yüzde 30 daha yüksek ISO değerine sahip. Bu sayede modellerin düşük ışıkta daha yüksek bir ışık hassasiyeti sunduğu aktarılıyor. Bu hassasiyet daha temiz ve aynı zamanda aydınlık fotoğraflar anlamına geliyor. Ayrıca Apple artık iPhone 11 Pro’larda yer alan telefoto kameranın yüzde 40 daha fazla ışık yakalayabildiğini aktarıyor. Bu da yine düşük ışıkta daha temiz fotoğraflar anlamına geliyor.

iPhone dünyası için bir ilk: Gece Modu

Yeni iPhone’ların kamerasında çok geç kalınmış en büyük yenilik gece modu oluyor. Bu çok sevindiren mod yapay zeka ile birden fazla fotoğraf çekerek düşük ışıkta çok daha aydınlık ve temiz fotoğraflar elde edilmesine imkan tanıyor. Apple’ın gece modu için gösterdiği örnekler çok etkileyici. Daha etkileyici olan ise telefonu erkenden deneme şansı elde eden ve gece modu ile bir fotoğraf çekmeyi başaran Coco Rocha’nın aşağıdaki paylaşımı. Bu fotoğraflar eğer gerçekse gece modu oldukça iyi çalışıyor. Burada Huawei ve Google’ın sunduğu gece modunun geçilip geçilmediğini ise cihazlar satışa çıkınca yapılan testler gösterecek. Ancak Apple burada çok iddialı görünüyor. Firma “Işık mı az? Çok iyi.” açıklamasıyla heyecanı artırıyor.

Deep Fusion

Apple’ın biraz üstü kapalı tanıttığı bu teknoloji, gücünü A13 Bionic işlemcinin içinde yer alan Neural Engine yapay zeka biriminden alıyor ve burada detaylandırdığımız Bilişimsel Fotoğrafçılık tarafında en üst nokta olarak görülüyor. Bu özellik söylendiği kadarıyla daha deklanşöre basmadan tek bir fotoğraf için sekiz farklı fotoğraf çekiyor. Buna bir de uzun pozlama çekim ekleyen teknoloji, her fotoğrafı yapay zeka kullanarak analiz ediyor ve en iyilerin bir araya getiriyor. Söylendiği ve Apple sunumunda gösterildiği kadarıyla Deep Fusion ile çok detaylı ve temiz (Kumlama / noise açısında) fotoğraflar elde edilebiliyor. Neural Engine’ın ilk defa tek başına fotoğraf çıktısı verebildiği belirten firma, bu teknolojinin bir iPhone ile şimdiye kadar çekilmiş en detaylı fotoğrafları vereceğini söylüyor. Bu sistemin şimdilik sadece sabit objelerde işe yaratacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her şey olabildiğince iyi. Peki iPhone 11 ailesinin satışında sadece kamera yeterli olacak mı?

İlk görüşler yeterli olmayacağı yönünde. Kişiler şimdilik bu cihazlara geçmek için bir nedenleri olmadığını düşünüyor. Bunda elbette yüksek fiyatın da etkisi bulunuyor. Ancak kamera tarafında gösterilenler oldukça iddialı duruyor. Eğer gerçekten iPhone Xs’lere oranla çok yüksek bir fotoğraf kalitesi sunulursa, sosyal medya devrinde bu cihazların ciddi talep göreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak elbette bu durum sadece yurt dışı için geçerli. Türkiye’de modellerin şansı yüksek fiyatları nedeniyle çok ama çok zor olacak gibi duruyor.

İlgili Videolar

İLGİLİ HABERLER