reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’i Türkiye’ye yurt dışından getirmek; işte fiyatlar!

 - Güncelleme: 13 Eylül 2019 17:44

Teknoloji devi Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max‘i yurt dışından getirmek tam olarak ne kadar tutacak?

Apple’ın yeni modellerinden iPhone 11’in 699 dolar, iPhone 11 Pro’nun 999 dolar, iPhone 11 Max’in ise 1.099 dolar yurt dışı başlangıç fiyatı bulunuyor. Yurt dışında 13 Eylül itibariyle ön sipariş üstünden satışa açılacak telefonların, Türkiye fiyatları ise henüz açıklanmıyor. Fiyat konusunda bazı sızıntılar bulunuyor ancak bunların da ne kadar doğru olduğu bilinmiyor. Peki bu modelleri örneğin Amerika’ya yaptığınız bir yurt dışı gezisinde alırsanız ve Türkiye’de kullanmak isterseniz ne kadar ödeyeceksiniz? 12 Eylül itibariyle güncel kur üstünden bir hesap yaparsak iPhone 11’in yurt dışından alım fiyatı IMEI kayıt ücreti olan 1.500 TL eklendiği zaman yaklaşık 5.458 TL ediyor. Şu an iPhone XR’ı almak için 6.499 TL vermeniz gerekiyor. Ancak bu iPhone 11’ler sonrasında koyulan indirimli fiyat. Bu açıdan iPhone 11’in Türkiye’ye resmi olarak en az 8 bin TL‘ye geleceği tahmin ediliyor. Yani yurt dışından alımda büyük bir avantaj ortaya çıkıyor.

iPhone 11 Pro’larda fark daha da açılıyor. 11 Pro’nun yurt dışı fiyatı IMEI kayıt ücreti olan 1.500 TL eklendiği zaman yaklaşık 7.156 TL yapıyor. iPhone Xs şu an tam 9.988 TL‘ye satılıyor. 11 Pro’nun ise Türkiye’ye resmi olarak en az 11 bin TL‘ye geleceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11 Pro Max’in yurt dışından alım fiyatı ise IMEI kayıt ücreti olan 1.500 TL eklendiği zaman yaklaşık 7.722 TL yapıyor. iPhone Xs Max şu an tam 10.799 TL‘ye satılıyor. 11 Pro Max’in ise Türkiye’ye resmi olarak en az 13 bin TL hatta 14 bin TL‘ye geleceği tahmin ediliyor. Arada yine gerçekten çok büyük bir fark bulunuyor. Bu farklar yüksek depolama seçeneklerinde daha da açılıyor.

Elbette bu fiyatlara yol parası dahil değil. Biz burada yukarıda da söylediğimiz gibi iş ya da tatil için gidilen Amerika gezisi sonrasında yanınızda getirmelik bir senaryo hayal ediyoruz. Ayrıca birçok ülkede vergi iadesi yapıldığını da belirtelim. Bu yüzden yukarıdaki fiyatlara eklenecek ekstra vergi masrafını geri alabilirsiniz. Ancak vergi eklense dahi fiyatlar yine de Türkiye’ye göre çok daha aşağıda yer alıyor.

Bu arada şunu da unutmamak gerekiyor. Artık yurt dışından gelen / getirilen telefonları ancak pasaportun sahibi üstüne kayıtlı bir telefon hattıyla kullanabiliyorsunuz. Buna da mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Başkasının pasaportu üstüne kayıtlı telefonu kendi kişisel hattınız ile kullanma devri geçtiğimiz aylarda sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max çok ses getiren modeller oldu

Ancak burada olumlu yorumlardan çok olumsuz yorumlar yapıldı. Özellikle kamera konusunda ciddi bir geliştirme getiren telefonlar için, Android dünyasına oranla “yenilik açısından” oldukça geriden geliyor yorumları yapılıyor. Apple, eski “yenilikçi” yapısından uzaklaştığı için çok ciddi eleştiriler alıyor. Esas yenilikler ise 2020 iPhone’lar ile bekleniyor. 2020 modellerinde yeni tasarıma geçiliyor.

İlgili Videolar