reklamı kapat

POPÜLER

Araç muayenesi koronavirüs

Bakan açıkladı; Koronavirüs yüzünden araç muayenesi ertelenecek mi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bakanlığından alınan bilgilere göre Koronavirüs yüzünden araç muayenesi işlemlerinin geleceği hakkında netlik elde edildi.

Advertisement

Koronavirüs salgını ülkemizi derinden etkiledi. Yetkililerin önlem olarak bir çok kalabalık alan etkinliklerini ertelemesi veya iptal etmesinin ardından sürücülerin aklında araç muayenesi hakkında da sorular oluşmuştu. Bazı sürücüler muayene işlemleri sırasında oluşabilecek yoğunluk sebebi ile kalabalık ortamlara girmek istemediği belirtmişti. Ancak bunun sonucu muayene geçerlilik tarihi geçeceği için bir çıkmaza girilmişti. İşlemlerin yapılacağı istasyonların kapanıp kapanmayacağı merak ediliyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı içerisinden gelen bilgilere göre böyle bir durum şuan söz konusu değil. İstasyonların çalışmalarına devam edeceği ve ilgili geçerlilik tarihlerinin geçerli olacağı da iletildi. Gelen bir diğer ek bilgi de istasyonlarda Koronavirüs karşıtı gerekli hijyen çalışmalarına dikkat edildiği yönünde oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç muayenesi yapılmazsa ne olur?

Koronavirüs sebebi ile dışarı çıkmıyor olabilirsiniz. Peki aracınızın muayene tarihi geçerse ne olur? Aracın muayene geçerlilik süresi dolduktan sonra muayeneye götürülmesi sonucu, muayene bedeli dışında geç kalınan her ay için muayene ücreti yüzde 5 fazlası ile tahsil ediliyor. Örneğin, muayene tarihi 3 ay geçmiş bir araç, istasyona geldiğinde geç kaldığı her ay için muayene ücretini yüzde 5 fazlası ile ödüyor ve toplam ödeyeceği bedel muayene ücretinin yüzde 15 fazlası oluyor. Fazla alınan bedel muayene ücretinin yüzde 5’inin 3 ile çarpılmasıyla hesaplanıyor. Süre hesaplanırken de gün değil gecikilen ay dikkate alınıyor. Tahsil edilen fazla tutarların tamamı, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılıyor. İleriki günlerde Koronavirüs kaynaklı olası erteleme haberlerini LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Citroen’in dikkat çeken en yeni modeli 2020 C3