reklamı kapat

POPÜLER

Araç muayene işlemleri için yeni karar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı açıkladı; araç muayene işlemleri için yeni karar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bakanlığından alınan bilgilere göre araç muayene işlemleri hakkında önemli bir karar alındı.

Bazı sürücüler muayene işlemleri sırasında oluşabilecek yoğunluk sebebi ile kalabalık ortamlara girmek istemiyor. Ek olarak yaz tatili dönemi ile kimi sürücüler de tatilde. Bunun sonucu olarak ise otomobillerin muayene geçerlilik tarihinin geçme ihtimali ortaya çıkıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı içerisinden gelen bilgilere göre sürücüleri mutlu edecek bir gelişme yaşandı.  Koronavirüs karşıtı gerekli hijyen çalışmalarına da dikkat edileni istasyonlarda araç muayene işlemlerine erteleme geldi. 3 Nisan-3 Temmuz tarihlerinde sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılamayan araçlar için söz konusu süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

Araç muayene işlemleri yapılmazsa ne olur?

Koronavirüs sebebi ile dışarı çıkmak istemiyor olabilirsiniz. Peki aracınızın muayene tarihi geçerse ne olur? Aracın muayene geçerlilik süresi dolduktan sonra muayeneye götürülmesi sonucu, muayene bedeli dışında geç kalınan her ay için muayene ücreti yüzde 5 fazlası ile tahsil ediliyor. Örneğin, muayene tarihi 3 ay geçmiş bir araç, istasyona geldiğinde geç kaldığı her ay için muayene ücretini yüzde 5 fazlası ile ödüyor ve toplam ödeyeceği bedel muayene ücretinin yüzde 15 fazlası oluyor. Fazla alınan bedel muayene ücretinin yüzde 5’inin 3 ile çarpılmasıyla hesaplanıyor. Süre hesaplanırken de gün değil gecikilen ay dikkate alınıyor. Tahsil edilen fazla tutarların tamamı, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Citroen’in dikkat çeken en yeni modeli 2020 C3