reklamı kapat

POPÜLER

Steve Jobs hayata veda etti

Bir değil, birçok neslin teknolojiyle olan etkileşimini kökünden değiştiren bir dahi olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs, 56 yaşında yaşamını yitirdi. 2004 yılından beri pankreas kanseriyle mücadele eden Jobs’ın ölüm nedeni de giderek kötüleştiğini bildiğimiz hastalığının neden olduğu komplikasyonlar oldu.

Steve Jobs, 2004’te konulan pankreas kanseri teşhisi üzerine tedavi görmeye başlamış, 2009’da ise karaciğer nakli olmuştu. Sonrasında ise belli aralıklarla Apple’daki görevine ara vermişti. Efsanevi CEO, ağustos ayı sonunda Apple çalışanlarına gönderdiği posta ile görevinden ayrıldığını duyurmuştu. Gönderdiği e-postada “Her zaman, Apple CEO’su olarak bir gün görevimi yapamaz ve beklentileri karşılayamaz hale gelirsem bunu size ilk ben bildireceğimi söylerdim. Maalesef o gün geldi.” diyen Jobs’un görevini o tarihten itibaren Tim Cook devralmıştı.

1976 yılında Steve Wozniak ile birlikte Apple’ı kuran Jobs, 2001’de tanıtılan iPod’larla birlikte şirketi yeni bir yola soktu. Kimilerinin başarıya ulaşmayacağını söylediği bu yol, aradan geçen 10 yıl içinde Apple’ı dünyanın en değerli şirketi haline getirdi. iPod’ların ardından gelen iPhone ve iPad’ler de teknoloji dünyasının en gözde cihazları oldu ve dünya genelinde on milyonlarca satışa ulaştı. Steve Jobs, Apple’da yönetici kimliğinin yanı sıra tasarımcılık da yaptı. iPod’lardan şarj aletlerine kadar birçok Apple ürününde ve ambalajında Jobs’un izleri var. Hatta bu izlerin birçoğu patentli.

Tüm sevenlerinin üzüntüsünü paylaşıyoruz…

ETİKETLER
YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Steve Jobs hayata veda etti” için bir cevap

  1. akmerttan dedi ki:

    Ben askerdeydim haberi aldım ama yazmak bugüne kısmetmiş. Ben onu kendime örnek alıyordum ama oda gitti. Allah rahmet eylesin yakınlarına ve sevenlerine sabır versin. Güle güle JOBS…