reklamı kapat

POPÜLER

Apple Steve Jobs

Apple, “Steve Jobs” markasını koruyamadı

Bu hafta daha çok iPhone yavaşlatmaları ve yaptığı açıklama ile gündemde yer tutan Apple, yeni ortaya çıkan haberlere göre “Steve Jobs” markasını koruyamadı. Bakım olay neyden ibaret?

Ortaya çıktığı kadarıyla iki İtalyan kardeş, uzun süre önce bir aksesuar ve kıyafet şirketi kurarak ismini Apple’ın efsane kurucusu “Steve Jobs” yaptı. Kurdukları şirketin logosunu da teknoloji devinin logosundan tasarlayan ikili, görünüşe göre bu davranışlarından sorunsuz ayrıldı. İtalya’ya ilk girdiğinde “Steve Jobs” markasını almadığı belirtilen Apple, bunu düzeltmek için 2012 yılında açtığı davayı 2014 yılında kaybetti. Ancak şimdi gündeme gelen olaya göre şirketin kullandığı logo dahi mahkeme tarafından kabul görmeyi başardı. Logosunda Apple’ın logosundan (Isırılmış kısım, üst simge) çalıntılar olmasına “J” harfini öne çıkartan Steve Jobs şirketi, bu sayede mahkeme kararıyla hem logosunu hem de ismini korumayı başarmış görünüyor.

Apple Steve Jobs

Apple kurucularından Steve Jobs’un ismi İtalya’da yaşıyor

T-shirt, kot pantolon, çanta ve diğer moda öğeleri satmaya devam edecek olan şirket, işi bir adım daha yukarıya taşımak istiyor. Business Insider İtalya’ya konuşan kardeşler, ilerleyen zamanda bu marka altında elektronik ürünler de satmak istiyor. Bu olayın şimdi gündeme geliyor olmasının arkasında ise büyük bir pazarlama taktiği yer alıyor gibi görünüyor. Jobs’un adını kullanarak gündeme gelmeyi başaran ikili, sanıyoruz bir daha kimsenin karşısına çıkmayacak.