reklamı kapat

POPÜLER

Patent davasında Steve Jobs’ın Google rekabeti ile ilgili epostası ortaya çıktı

Apple ile Samsung arasındaki patent davası oldukça çetin geçen duruşmalara sahne olurken daha önce ortaya çıkmamış ilginç belgelerin de gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. Son duruşmada Samsung’un avukatı, Apple’ın asıl amacının Google Android işletim sistemi ve onu kullanan akıllı telefonlara saldırmak olduğunu açıkladı.

Bu iddiaya kanıt olarak ise Apple’ın kurucularından Steve Jobs‘ın vefatından bir sene önce, 2010 yılında Apple yönetimine yolladığı bir e-postayı mahkemeye sundu. E-postanın içeriğinde Steve Jobs, iPhone’un Android’e göre geride kaldığı kablosuz erişim noktası oluşturma ve ses tanıma gibi noktalarda Android’in muhakkak yakalanması gerektiğini, bunların yanı sıra; rehber, takvim ve e-postaların bulut hesabına entegre edilmesinde Google’ın Apple’a göre çok önde olduğunu vurguluyor.

Jobs, e-postasında Apple’ın akıllı telefon pazarında Google ile “kutsal savaş” içerisinde olduğunu da belirterek bu durumu ne kadar önemsediğini ifade ediyor. Steve Jobs, e-postayı Apple CEO’luğu görevini Tim Cook’a devretmeden bir yıl önce yollamış ve devirden iki ay sonra hayatını kaybetmişti. Apple’ın sesli asistanı Siri ise 2011 yılında iPhone’lardaki yerini almıştı.