reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Broadcom

Qualcomm’dan Broadcom’un 103 milyar dolarlık teklifine yanıt

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yarı iletken şirketi Broadcom, hatırlarsınız kısa süre önce rakibi Qualcomm‘a çok büyük bir teklif yapmıştı. Bu konuda yeni bilgiler ortaya çıktı.

Broadcom, alanındaki rakibi Qualcomm’u tam 103 milyar dolara satın almak için teklif yapmış durumda. Bu miktar teknoloji sektöründeki en büyük satın alma anlamına gelirken, işlemin gerçekleşmesi halinde ortaya 220 milyar dolarlık dev bir şirketin çıkabileceği belirtiliyor. Ancak işlemin gerçekleşmesi çok kolay görünmüyor. Reuters’de yer alan habere göre Qualcomm, bu yüksek teklifin reddetmeye hazırlanıyor. Broadcom‘un hisse başı 70 dolarlık teklifini düşük bulan yarı iletken devi, geçtiğimiz hafta bu satış işlemini istemiyor söylentileriyle de gündeme gelmişti. Şu sıralar NXP Semiconductors’u 47 milyar dolar karşılığında bünyesine katma sürecine devam eden firma, ürettiği Snapdragon işlemcilerle adeta para basıyor. Bunu iyi bilen Broadcom CEO’su Steven Mollenkof ise satan alma sürecinde savaş vermeye hazır olduklarını belirtiyor.

Broadcom, Qualcomm satın almasıyla neyi hedefliyor?

Daha önce de söylediğimiz üzere Broadcom kullandığımız akıllı telefonların bir çok kilit parçasını üretiyor. Özellikle kablosuz bağlantı tarafına odaklanan şirket, Qualcomm’u alarak mobil işlemci tarafında tam bir dev halini almak istiyor. Komple bir akıllı telefonu donatacak kadar donanım gücüyle mobil pazarda tekel olabilme ihtimali bulunan firma, bakalım istediğini elde edebilecek mi?