reklamı kapat

POPÜLER

Ulrich Kranz

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilini üreten Faraday Future’dan BMW’ye büyük çalım

Finansal sorunlar yaşamasına rağmen yoluna emin adımlarla devam eden Amerika merkezli Faraday Future, bu önemli adımla çok daha iddialı bir konuma gelebilir.

Henüz üç yıllık bir marka olmasına karşın 2017‘nin başında “Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili” rozetine sahip FF91 modelini üreterek adından söz ettirmeyi başaran Faraday Future, bu modeli üretime geçirme konusunda bazı sorunlar yaşıyor. Tıpkı bugün ilk detaylarını sizlerle paylaştığımız Lucid’in Ford tarafından satın alınma iddialarında olduğu gibi finansman üzerine eksiklikler yaşayan marka buna rağmen önemli adımlar atmaktan geri kalmıyor. Nevada’da planlanan fabrika projesinin sekteye uğramasına rağmen eski BMW/Deutsche Bank finans sorumlusu Stefan Krause‘u yakın zamanda kadrosuna dahil eden Faraday Future, markanın geleceğine doğrudan etki edecek önemli bir transferi daha gerçekleştirdi.

Ulrich Kranz


BMW gibi bir markada 30 yıl görev yapan ve son olarak markanın geleceği olarak nitelendirebileceğimiz i departmanının sorumluluğunu üstlenen mühendis Ulrich Kranz‘ı kadrosuna katan Faraday Future, otomobil dünyasının geleceğinde önemli bir rol üstlenmek konusunda iddiasını güçlendirdi. Faraday Future’da teknoloji departmanını başına getirilen (CTO) Kranz, aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu. “Teklifin tarafıma iletilmesinin ardından doğrusunu söylemek gerekirse kararı almak benim için çok kolay oldu. Faraday Future, doğru insanların, doğru bir vizyonun ve fazlasıyla yenilikçi ürünlerin yer aldığı bir yer. Burada olmamın sebebi de tam olarak bu.” diyen Kranz kısa vadede ilk hedeflerinin markanın ilk seri üretim otomobili olacak olan FF91’i sokaklara çıkarmak olduğunu ifade etti. Özgün tasarım ve yenilikçi teknolojileriyle dikkat çeken Faraday Future cephesinin bu hamlesinin ardından beklentiler iyice artarken, yatırımcıların buna kayıtsız kalması çok olası gözükmüyor.