reklamı kapat

POPÜLER

OPPO
OPPO

Çin’in yıldız telefon üreticilerinden OPPO ile tanışın

2019 yılında Türkiye pazarına giriş yapan OPPO, Çin’in önemli akıllı telefon üreticilerinden. Gelin bu firma kimmiş beraber bakalım.

OPPO firması Türkiye’deki kullanıcılar için yabancı bir isim değil esasen. Özellikle Sıla başrolündeki yerel reklam kampanyalarından sonra Türkiye’deki bilinirliği en üst noktaya çıkan bu üreticiyle Türkiye’deki kullanıcının tanışması ise 2019’a dayanıyor. Fakat firmanın tarihi biraz daha geçmişe uzanıyor. Akıllı telefon üreticisi esasen VIVO ve OnePlus’ın da sahibi olan Çin’in elektronik devi BBK Electronics‘in alt markalarından. Çin’de akıllı telefonların yanı sıra Blu-ray oynatıcı, MP3 çalar modelleri gibi farklı elektronik ürünlerle de tanınan firma 2001 yılında Çin’de marka ismini alırken, 2004’te de son tüketiciyle buluşuyor. Ancak OPPO’nun ilk akıllı telefonu Smile Phone 2008’de satışa sunuluyor. O dönemden bu yana dünyada varlığını yavaş ama emin adımlarla artıran OPPO, 2016’da ise Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarıyor.

Firmanın geçmişinde de hayli yenilikçi teknolojiler yer alıyor. 2012’de ilk dahili güzelleştirme özellikli selfie telefonunu piyasaya süren firma; 2014’de N3 modeli ile dünyanın ilk dönen kamerasına sahip telefonunu piyasaya sürüyor. Yenilikçi ürün ve teknolojileri denemekten çekinmeyen firma Avrupa pazarına biraz geç giriş yapsa da, öncü teknolojilerini beraberinde getiriyor.

OPPO

OPPO, 2019 başlarında Türkiye pazarına giriyor

Avrupa’daki varlığını da yavaş yavaş artıran akıllı telefon üreticisi 2019’da ise RX17 Pro, RX17 Neo ve AX7 modelleriyle Türkiye’deki kullanıcılarla buluşuyor. Mayıs 2019’da ilk Reno serisini satışa sunan ve büyük beğeni toplayan OPPO’nun Türkiye’deki yatırımları da kendini gösteriyor.

A Serisi 2020 modeller için Avrupa bölgesindeki ilk yerel reklam şarkıcı Sıla başrolünde Türkiye’de gerçekleşiyor. Yeni Reno2 ailesi de aynı şekilde Sıla’nın yan sıra Didem Soydan, Hakan Kurtaş ve Uraz Kaygılaroğlu gibi ünlü isimleri barındıran ve Orhan Veli şiiri üzerinden kurgulanan bir reklamla tanıtılıyor. OPPO’nun Türkiye’deki yerel kampanyalarının hız kesmeden devam edeceğini belirtelim.

2020 yılı hedefleri

Hem Avrupa hem de Türkiye pazarındaki istikrarlı büyümesini sürdüren Çinli üreticinin 2020 planları arasında Almanya, Portekiz ve Belçika pazarlarında da boy göstermek var. Bunun dışında elbette Türkiye için de planlar devam ediyor. Reno 3 ve Reno 4 serileri ile A Serisi 2021 modellerini pazara sunmaya hazırlanan firma; bunun yanı sıra 2020 vizyonu kapsamında akıllı saatler, akıllı kulaklıklar, AR gözlükleri gibi çeşitli akıllı cihazları Türkiye’de dahil olmak üzere dünya lansmanıyla kullanıcılarla tanıştırmaya hazırlanıyor.

Firmanın teknoloji alanındaki çalışmaları ise bundan ibaret değil. 5G teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren OPPO, 2019’da Swisscom, Ericsson ve Qualcomm ile birlikte stratejik ortaklık kurarak ‘5G Landing Project’i gerçekleştirdi. Bu iş birliği kapsamında da Reno 5G modeli kullanıcılarla buluştu. Türkiye cephesinde ise iş ortaklarından olan Turkcell, 5G altyapısı üzerinde yaptığı hız testini ilk kez OPPO Reno 5G ile gerçekleştirdi. Firma 2020’de 5G alanında bir dönüm noktasına daha ulaşacaklarını kaydediyor. DSS (Dinamik Spektrum Paylaşımı) teknolojisini destekleyen ilk küresel akıllı telefon markası olan OPPO, 2020’de bu teknolojinin etkin olduğu 5G akıllı telefon modelini de piyasaya sürmeyi planlıyor.

İlgili video

OPPO Reno2 ailesi tanıtımı