reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, katlanabilir ekranlar için iddialı konuştu

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün 2017 dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Elde edilen gelirden çok birçok kez dile getirilen katlanabilir esnek ekranlar dikkatleri üzerine çekti.

Biliyorsunuz uzun zamandır kendi katlanabilir akıllı telefonu üzerinde çalışan Samsung, açıklamalara bakılırsa bu cihaz ya da cihazları 2018 içerisinde gerçeğe dönüştürmek istiyor. Katlanabilir OLED ekranların 2018 büyümesi için çok önemli olduğunu belirten şirket, görünüşe bakılırsa bu alanda çok büyük talep alıyor. Çeyrek sonuçlarında söylendiği kadarıyla şirket ayrıca bu pazarı genel olarak da büyütmeyi hedefliyor. Biliyorsunuz birçok akıllı telefon üreticisi şu sıralar kendi katlanabilir akıllı telefonunu geliştiriyor. Bu telefonların yüzde 90’ında ise Samsung üretimi bir ekranın yer alacağı biliniyor. Şirket de bu durumun farkında görünüyor ve artık yüksek sesli şekilde geleceğini bu alanda kurduğunu açıklıyor. Esnek OLED ekranların ayrıca IoT ve otomobiller içerisine de gireceği müjdeleniyor. Yani 2018 gerçek anlamda katlanabilir ekranların yılı olacak gibi duruyor.

Şirket hatırlarsınız ilk katlanabilir akıllı telefonu CES 2018′de sergiledi. Sadece çok özel kişilerin gördüğü telefon, duyduğumuz kadarıyla şu an iki farklı versiyon halinde bulunuyor. İki modelin de 7,3 inç esnek OLED ekran üzerine kurulduğu söylenirken, bir modelin ekranı içe doğru diğeri ise dışa doğru katlanıyor. Yani içe doğru olan telefon kapatıldığı zaman ekranı içeride, diğerinde ise dışarıda kalıyor. Ekranının 1R değerinde katlanabildiği (1 mm yarıçap) söylenen cihaz, büyük dayanıklılık testlerine de sokuluyor. 1R ekranın 200 bin katlanmaya kadar dayanabildiği söyleniyor ve bunun 2 yılı rahatlıkla çıkartabileceği belirtiliyor. Ayrıca ekranı dışa doğru katlanan versiyonun şu an oldukça gelişmiş bir teknolojisi kullandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu da ilk olarak karşımıza içe doğru katlanan ekranlı modelin çıkacağını gösteriyor.

Samsung’un katlanabilir modeli Galaxy X

Şirketin katlanabilir akıllı telefonu şu an Galaxy X olarak isimlendiriliyor. Satışa çıkacağı zaman isminin değişeceği tahmin edilen telefonun, kasım ayında seri üretime gireceği tahmin ediliyor. Bu arada şirketin 2017 dördüncü çeyrek verilerine değinemeden de geçmeyelim. Şirket sadece dördüncü çeyrekte 14.2 milyar dolar operasyon karı elde ettiğini açıklıyor. Yıl genelinde ise tam 50 milyar dolar net kar elde eden firma, gelirinin büyük bölümünü çip ve OLED ekran satışından elde ediyor.

İlginizi çekebilir