reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’un şok etkisi yaratan gelir düşüşü

Üçüncü çeyrek sonuçlarını rekor karla kapatan Samsung, dördüncü çeyrekte dramatik bir düşüşle karşı karşıya.

Samsung geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada dördüncü çeyrek kazançlarında çok keskin bir düşüş yaşayacağını açıkladı. Üçüncü çeyreği çok güçlü bir şekilde kapatan Koreli üreticinin gelirindeki bu ciddi düşüşün arkasında akıllı telefon pazarında giderek artan rekabetin yanı sıra yonga satışlarındaki düşüş olduğu kaydediliyor. İşletme karının Aralık 2018’de sonlanan üç aylık süreç içinde 9,67 milyar dolar olması bekleniyor. Bu sayı başta etkileyici görünebilir ancak geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasladığımızda yüzde 28,71‘lik büyük bir düşüşle karşılaşıyoruz. Bu keskin düşüş firmanın daha önceki pazar beklentilerini de ciddi oranda ıskaladığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pazarda talebin azalması

Söz konusu durumun sebebi olarak öncelikli şekilde pazardaki çip talebinin düşmesi gösteriliyor. Ancak firmanın akıllı telefon pazarına ayırdığı bütçenin de yeterli karşılık bulamamış olması ikinci bir sebep olarak sıralanıyor. Firma önümüzdeki çeyrekte satışların düşük bir şekilde ilerleyebileceği konusunda da uyarı yapıyor. Ancak 2019’un ikinci yarısında ise tablonun tersine dönmesi bekleniyor. 5G destekli ve katlanabilir cihazların mobil tarafın performansını artıracağı kaydedilirken, akıllı telefonlar için üretilen OLED panellerin de pazardaki talebinin artacağına dikkat çekiliyor.

Beklentinin altında kalan dördüncü çeyrek sonuçlarıyla ilgili benzer bir açıklama da geçtiğimiz haftalarda Apple‘dan gelmişti. Samsung ve Apple’ın akıllı telefon pazarında Huawei baskısı altında olduğu biliniyor. Bunun üzerine Samsung’un bir de en güçlü olduğu alanlardan biri olan çip satışlarının düşmesi firmayı finansal açıdan beklenmedik bir şekilde etkilemiş gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Firmanın Space Monitör ürününün tanıtım videosu