reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Kâr oranında büyük düşüş; işte Samsung’un ilk çeyrek sonuçları

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, kısa süre önce 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Firmada işler tam olarak istenildiği gibi gitmiyor.

Samsung, geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapmış ve yatırımcıları ilk çeyrek sonuçları hakkında uyarmıştı. Resmi olarak açıklanan 2019 ilk çeyrek sonuçları, bu uyarının boşuna olmadığını gösterdi. Çünkü şirket ilk çeyrekte 2018’in aynı dönemine oranla yüzde 60 gibi oldukça büyük bir kâr düşüşü yaşadı. Firma 2018 ilk çeyrekte 13.4 milyar dolar kâr elde etmişti. Bu rakam 2019 ilk çeyrekte tam 5.3 milyar dolara geriledi. Beklendiği üzere zarar etmeyen firmanın, bu dönemde 78 milyon akıllı telefon ve 5 milyon tablet sattığı açıklanıyor. Peki bu yaklaşık yüzde 60’lık düşüşün arkasında tam olarak ne yer alıyor? Firma Galaxy S10 ailesinin iyi sattığını belirtiyor. Bu konuda yüzü gülen Samsung, depolama çipi tarafında talebin çok düştüğünü belirtiyor. Diğer üreticilere sattığı depolama çipleri ile büyük para kazanan Samsung, bu taraftaki durumun gelecek dönemde değişeceğine inanıyor. Özellikle 256 GB ve üstü dahili depolamaya sahip telefonlar ile durumun bu tarafta toparlanacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, katlanabilir telefon Galaxy Fold’dan da vazgeçmiyor

Biliyorsunuz telefonun satışı yaşanan ekran sorunu nedeniyle iptal edilmişti. Ancak model rafa kalkmayacak gibi duruyor. Çünkü çeyrek sonuçlarında Samsung, “Galaxy Fold’un yeni çıkış tarihi önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde açıklanacak” diyor. Firma bu modele büyük önem veriyor ve yeni gelecekte kesinlike yer almak istiyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni televizyonu