reklamı kapat

POPÜLER

Android

Android kullanıcılarını büyük riske atan 24 zararlı uygulama tespit edildi!

Google’ın çok yakında 3 milyar aktif cihazı geride bırakacak mobil işletim sistemi Android, maalesef yine kötü bir haberle karşımızda bulunuyor.

Android tarafına yönelik araştırmalar yapan güvenlik şirketleri, yeni açıklar bulmaya devam ediyor. Bu sefer ise Play Store içerisinde yer alan ve kullanıcıları büyük riske atan 24 zararlı uygulama bulunmuş durumda. Bu uygulamaların içerisinde CSIS Security Group’a göre “Joker” isimli bir malware yer alıyor. Söylendiği kadarıyla toplam tam 472 bin kez indirilen bu uygulamalar, Joker’in arkasındaki kişilere birçok imkan veriyor. Burada bilgi çalma, gizlice reklam tıklama ve habersiz premium abonelik alma gibi kötü durumlar bulunuyor. Kendisini gizleme konusunda çok iyi olduğu Joker’in bulaştığı ve hemen telefonlardan silinmesi gereken söz konusu uygulamalar ise şunlar;

Advocate Wallpaper, Age Face, Altar Message, Antivirus Security – Security Scan, Beach Camera, Board picture editing, Certain Wallpaper, Climate SMS, Collate Face Scanner, Cute Camera, Dazzle Wallpaper, Declare Message, Display Camera, Great VPN, Humour Camera, Ignite Clean, Leaf Face Scanner, Mini Camera, Print Plant scan, Rapid Face Scanner, Reward Clean, Ruddy SMS, Soby Camera ve Spark Wallpaper.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında kısa süre önce de ciddi bir sorun çıktı

Kaspersky tarafından bulunan en son zararlı uygulamalardan birisi 100 milyondan fazla indirme rakamına ulaşan CamScanner uygulaması olmuştu. Uzun yıllar boyunca temiz olarak görev yapan bu doküman tarama uygulamasının, yakın zaman önce Necro.n. isimli trojan dahil olmak üzere zararlı birçok malware’ler barındırmaya başladığı aktarıldı. Google tarafından olay ortaya çıkınca Play Store’dan silinen uygulamanın, kullanıcılar tarafından yüklü cihazlardan da hemen kaldırılması öneriliyor. Çünkü bu uygulamanın cihazlara başka virüsler bulaştırmak ya da verileri çalmak için kullanılabileceği aktarılabiliyor.

İlgili Video