reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

Şaşırtan teklif; otomobillerde ÖTV sıfırlanabilir mi?

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Bilaloğlu, 2019 yılında otomotiv sektöründeki ciddi gerileme üzerine ilginç bir ÖTV önerisi getirdi.

Kur oranlarındaki artışlar geçtiğimiz seneden itibaren otomobil fiyatlarına direk olarak yansıdı. Çoğu otomobil fiyatını neredeyse ikiye katladı. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum satışlara da hızlı bir şekilde etki etti. Yapılan ÖTV indirimlerinin ardından, konu ile ilgili Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu’nun açıklamaları ise oldukça dikkat çekti. Bilaloğlu, “Ülkemiz ekonomisi ve istihdamı yönünden otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük önem taşıyor. Ayrıca mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın önemini daima vurguluyoruz. Tüm bu önlemlere rağmen Türkiye otomotiv sektörü toplam pazarı 2018 yılında yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık ocak- mayıs ayı ortalama satışlarına göre de yüzde 51,4 azaldı. Önerimiz 2019 yıl sonuna kadar; ‘otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV sıfırlanması, ticari araç grubunda da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup’, sağlanacak olan bu can suyu oluşturmakta olan tahribatı minimize edecek ve sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV indirimleri 6 aydır geçerli

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme toplantısında otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta ciddi indirimler yapılacağını açıklamıştı. Yaklaşık 6 aydır geçerli olan in indirimler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • – 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirim yapılmıştı.
  • – Ticari araçlarda KDV yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmişti.

İlginizi çekebilir

Karşınızda dünyanın en verimli araç modeli: Eximus IV