reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil alımlarındaki KDV artışına sektörden ilk tepkiler

İkinci el otomobil alım satım işlemlerinde yüzde 1’den yüzde 18’e çekilen KDV tutarı özellikle kurumsal şirketleri etkileyecek.

Advertisement

29 Mart itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe giren ikinci el otomobil alımlarındaki KDV artışı, özellikle kurumsal şirketler için süreci zorlaştıracak. Yüzde 1’lik seviyenin yüze 18’e çıkarılmasının ardından fiyat artışlarının kaçınılmaz şekilde etiketlere yansıması bekleniyor. Süreçle ilgili sektör temsilcilerinden de ilk değerlendirmeler gelmeye başladı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, KDV tutarında yapılan değişiklik ile birlikte kurumsal ikinci el satışı yapan firmalar ve ikinci el araç ticareti zorlu bir sürece gireceğini net bir şekilde ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil fiyatlarında yüzde 3’e yakın hızlı bir fiyat artışı olacak

Hüsamettin Yalçın açıklamalarında; “Ocak sonu itibarıyla ikinci el araç fiyatlarında yüzde 15’e yaklaşan bir gerileme olmuştu. Ancak yılın ikinci ayı ile birlikte fiyatlarda yeniden bir yükseliş yaşandı. Yeni KDV güncellemesi hali hazırda ikinci el araç fiyatlarını hızla % 1.5 – 2.5 aralığında daha da yukarıya çekecek. Özellikle kurumsal ikinci el satışı ticareti yapan firmaları zorlu bir süreç bekliyor. Yaşanan tedarik sorunlarının devam edecek olması da ayrı bir boyut. Çip krizinin yanı sıra birçok farklı hammaddenin tedarikinde ciddi problemler yaşanıyor. Bu da en çok otomotiv sektörünü etkiliyor. Yaşanacak daha büyük bir krizin etkisi ile talep ister istemez ikinci ele kayacaktır. KDV düzenlemesinin yanı sıra sıfır araç pazarında yaşanacak üretim ve tedarik sorunları da ikinci el fiyatlarının yükselmesine neden olabilir” şeklinde konuştu.