reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Turkcell cep telefonu kiralama

Türkiye’de yenilenmiş cep telefonu için KDV indirimi geldi

Ortaya çıktığı kadarıyla Türkiye’de yenilenmiş cep telefonu için KDV indirimi geldi. Bu konuda resmi bir karar alınmış durumda.

Dünya’da yer alan habere göre cep telefonlarının yenilenmiş ürün olarak satılmasına yönelik altyapı ve mevzuatın tamamlanarak uygulamaya başlamasının ardından, bu tür telefonların KDV’si yüzde 1’e düşürüldü. Daha önce yüzde 18 olan KDV oranı, sektörün de talepleri doğrultusunda yüzde 1’e indirildi. Konu hakkında şu paylaşıldı:

“Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Karar ile yüzde 1 KDV uygulanan 1 sayılı listeye “21 Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmez),” satırı eklendi.

Kararla yukarıda da dediğimiz gibi yenilenmiş cep telefonu modelleri için KDV yüzde 1’e inerken, bu ürünlere ilişkin üstlenilen KDV ise iade edilmeyecek denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de üç firmaya yenilenmiş cep telefonu konusunda yetki verildi

Yine Dünya’da yer alan haber üzerinden Ticaret Bakanlığı cep telefonu ve tablet yenileme merkezlerinin faaliyete geçmesi konusunda daha önce şunları aktarmıştı:

“Kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik 22.08.2020 tarihli ve 31221 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Yönetmelik hükümleri uyarınca, “yenileme” işlemlerini yapma ve “yenilenmiş ürün” piyasaya arz etme faaliyetleri sadece Bakanlığımızca yetkilendirilen yenileme merkezleri tarafından yapılabilmektedir.

Söz konusu yasal düzenlemenin amacı; kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması, israfın ve çevreye verilen zararların azaltılması, anılan ürünlerle ilgili ithalat kalemlerinde düşüş sağlanması, kayıt dışılığın engellenmesi ve tüketicilerin güvenli ve garantili bir şekilde ikinci el alışveriş yapmasının sağlanmasıdır. 

Bu kapsamda; “yenileme merkezi” olarak faaliyette bulunmak isteyen firmalar öncelikle Türk Standardları Enstitüsü tarafından ilgili standart kapsamında TSE-HYB belgesi ile belgelendirilmekte ve ardından “Yenileme Yetki Belgesi” almak üzere Bakanlığımıza başvuruda bulunmaktadır.

Resmi açıklamaya göre yeni dönem için yetkilendirilen ilk üç firma şunlar oldu:

-Garantili Teknoloji İletişim Hizmetleri Ltd. Şti.
-Easycep Bilişim Ve Ticaret A.Ş.
-HB Bilişim Servis Hizmetleri İthalat İhracat İç Ve Dış Ticaret Ltd. Şti. 

İleride bu firmaların artması bekleniyor. Bu merkezler sayesinde Türkiye’de “garantili ikinci el telefon” satışı artacak ve bu da elbette kullanıcıların işine yarayacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın