reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2021 Honda Civic Sedan

Bir devrin sonu; Honda, Türkiye fabrikasında üretimi durdurdu

Türkiye’nin en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Honda Türkiye, 24 yıllık yerli üretim macerasına resmi olarak nokta koyuyor.

Advertisement

Hem Türkiye’de üretim yapan hem de gerek ihracat rakamları gerek iç pazar satışları ile göz dolduran bir marka dendiğinde aklımıza Honda geliyor. Neredeyse 25 senedir ülkemizde üretim yapma geleneği bulunan Japon üretici bu durumdan maalesef vazgeçiyor.

Yaklaşık 2 bin kişiye iş imkanı sağlayan fabrika Gebze’de bulunuyordu. Üretim aşamasında ise Civic Sedan modelini görüyorduk. Geçtiğimiz gün fabrika çalışanları ile birlikte son araç banttan indirildi. Kısa bir tören ile “2021 Honda Civic’in son aracı. Artık Türkiye’de araç üretimi yok” pankartı açıldı.

Markanın bu kararının ardında üretimi Asya’ya kaydırmak istemesi ve elektrikli modellere ağırlık verme isteği geliyor. Tek kapanan fabrikanın Türkiye’de olmadığını da hatırlatmak gerek. Zira İngiltere’de bulunan bir fabrika da aynı sebepten dolayı kepenkleri kapatmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda fabrikasını HABAŞ işletecek

Hatırlarsanız marka konu hakkında “Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir.” açıklamasını yapmıştı.

HABAŞ cephesinden ise henüz resmi bir açıklama yok. Yani HABAŞ’ın ileriki dönemlerde tesisi hangi amaçla kullanacağını bilmiyoruz. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlginizi çekebilir

Çinli Rolls-Royce” Hongqi H9 ile tanışın