reklamı kapat

POPÜLER

Honda İngiltere

Honda, Türkiye sonrası İngiltere fabrikası için de alıcı buldu

Honda, mali kriterler baz alınarak hayata geçirilen yeni planlama kapsamında Türkiye sonrasında Swindon tesisini de elden çıkarıyor.

Son birkaç yıl içerisinde üretim ve tesis planlamasını gözden geçirerek, ekonomik kriterler bazında yeni adımlar atacağını duyuran Honda, bu kapsamda Türkiye ve İngiltere gibi bazı fabrikalarını kapatma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Gebze’deki fabrikasının satışı için resmi anlaşma gerçekleştirdiğini duyuran Honda cephesinin Avrupa kanadındaki diğer hamleleri de hayata geçiyor. Marka tarafından gönderilen detaylara göre, Civic HB ve Type R gibi önemli modellerin üretim hattına ev sahipliği yapan Swindon Fabrikası için bir diğer dev Panattoni ile anlaşma sağlandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda, yeni Civic için rotayı Japonya’ya çeviriyor

Avrupa’nın en büyük endüstriyel üreticilerinden birisi olan Panattoni, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 2022 içerisinde tesisi teslim almaya hazırlanıyor. Şirket operasyonel kriterler baz alınarak 965 milyon doları bulan bir yatırım yaparak Swindon fabrikasını çok daha potansiyelli bir alana dönüştürme amacında. Honda cephesi ise halihazırda tesiste devam eden mevcut Civic’in üretimi sona erdiğinde fabrikayı devredecek. Önümüzdeki günlerde tanıtılması beklenen yeni nesil Civic ise Japonya’nın Yorii kentinde yer alan fabrikada üretilecek. Yerel kaynaklar vergi avantajı ve tesis artırımı gibi birçok avantajı sebebiyle bu bölge üzerine bir tercih yapıldığının altını çiziyor.

1985 yılından beridir Honda’nın kontrolünde olan Swindon tesisin kapatılmasıyla birlikte 3.500 çalışanın işsiz kalacak olması da dikkat çekenler arasında. 2000’li yılların ilk dönemlerinde yılda 200 bin adedi aşan üretim kapasitesiyle altın günlerini yaşayan Swindon, Civic dışında Jazz ve CR-V’ye de bir dönem ev sahipliği yapmıştı. İngiltere’deki otomotiv işçileri son birkaç yıldır kapsamlı çıkarmalarla zor günler geçiriyor. Jaguar-Land Rover, Ford ve Nissan gibi önemli üreticiler bölgedeki tesislerde Brexit’in de etkisiyle faaliyetleri için yeni rotalar çizmeye devam edecek gibi görünüyor.

İlgili video

2021 Honda HR-V; yeni neslin tasarımı detaylandı