reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Sonu Türkiye’deki gibi mi olacak?; Honda İngiltere’deki fabrikasını da adım adım taşıyor

Japonya merkezli operasyonlarını artırmayı amaçlayan Honda, İngiltere’de yer alan Swindon tesisinin önemli bir kısmını kendi topraklarına taşıyor.

Advertisement

Honda’nın 1998 yılında Türkiye’de başlayan üretim macerasının önümüzdeki 2 yıllık süre içerisinde sona ereceğini biliyoruz. Kocaeli’de yer alan fabrikanın kepenk kapatma süreci her geçen gün yaklaşırken, Japonya merkezli üreticinin Avrupa’nın farklı bölgelerinde yer alan tesisleri için de belli başlı yapılanma içerisinde olduğu da aşikar. Bu yapılanmaların en sonuncusu da İngiltere’de yer alan Swindon tesisini etkileyecek gibi görünüyor. Nikkei‘nin gündeme taşıdığı gelişmelere göre Honda, İngiltere’deki tesisin önemli bir operasyonel kısmını Japonya’ya taşımaya karar verdi. Kaynaklara göre Civic modelinin üretimi önümüzdeki yıl Tokyo’nun kuzeybatısındaki Yorii’deki fabrikada devam edecek.

Honda, Japonya’daki fabrikanın dinamiklerini artırma amacında

Bu kararın alınmasının altında aslında pek çok kişi için şaşırtıcı olmayan bir adım var; “Brexit”… İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıl sürecinin netleşmesi, pek çok kanatta olduğu gibi otomobil endüstrisinin ticari gelişmelerini de etkileyecek.
Japonya’dan SB ülkelerine gelen araçlar için mevcut gümrük vergisinin yüzde 7,5 olduğu görülüyor. İngiltere’nin bloktan çıkmasıyla ise bu rakam, eğer politik bir adım atılmaz ise yüzde 10’a yükselecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynaklara baktığımızda geçen yıl Swindon’dan çıkan üretimin yaklaşık yüzde 10’lik kısmı İngiltere pazarına, yüzde 5’lık kısmı ise Japonya’ya gönderildiğini görüyoruz. Buradaki temel parçalar ise yüzde 70’lik pay ile Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyor. Honda’nın aldığı kararın merkezinde Yorii tesisin olması sıfır gümrük vergisi potansiyelinin yanında fabrikanın kullanım oranını yükseltme hedefi olarak gösteriliyor. İngiltere’nin Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük pazarı olması da hala göz ardı edilemeyecek bir dinamik. Japon markalarının ürettiği arabaların pazarın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturması da İngiliz kullanıcıların eğilimlerini gösteriyor. Honda, geçen yıl İngiltere’de yaklaşık 40.000 otomobil satarak Avrupa’daki toplam satışlarının 3’te 1’ini bu pazar başlığı altında topladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR